Wieniawski będzie królował w Szczawnie

Wieniawski będzie królował w Szczawnie

w Kultura

Podczas długiego weekendu, od 3 do 6 czerwca, Szczawno-Zdrój koło Wałbrzycha zabrzmi muzyką klasyczną podczas 45. Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego

Tegoroczna edycja Festiwalu to bezpłatne muzyczne spotkania z muzyką klasyczną wykonywane w zabytkowych przestrzeniach jednego z najpiękniejszych uzdrowisk naszego regionu. W trakcie trwającego cztery dni Festiwalu zaprezentują się m. in. Zespół Kameralny Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej z dyrygentem Markiem Pijarowskim i solistą Tadeuszem Gadziną (skrzypce), trio fortepianowe kierowane przez wybitną skrzypaczkę Agnieszkę Maruchę oraz Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze z dyrygentem Pawłem Kotlą i japońską solistką Maki Itoi (skrzypce).

Tradycja Festiwalu nawiązuje do pobytów w Szczawnie-Zdroju (wówczas Bad Salzbrunn) XIX-wiecznego kompozytora Henryka Wieniawskiego, który w latach 1855 i 1857 dał tu dwa koncerty. – Bywa, że o czymś ważnym decyduje przypadek. Tak było z Henrykiem Wieniawskim – mówi Janusz Mencel, krytyk muzyczny i dyrektor artystyczny Festiwalu Wieniawskiego. – Bo czyż zechciałby przyjechać do skromnego Szczawna-Zdroju, gdyby nie problemy zdrowotne? Wieniawski już jako dwudziestoletni młodzieniec uskarżał się na astmę i reumatyzm, a co za tym idzie, szwankowało również serce. W tę podróż wybrał się oczywiście ze skrzypcami. Podczas drugiego pobytu – 8 lipca 1857 roku; wpisano go na oficjalnej liście gości uzdrowiska jako nadwornego solistę dworu carskiego i kawalera wielu orderów. Korespondent przesłał „Gazecie Warszawskiej" wtedy ze Szczawna felieton, w którym zachwycał się odbywanymi w małym salonu Kursalu koncertami.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

„Artyści dzieciom”

W średniowiecznej scenerii Zamku Grodno odbył się wernisaż wystawy ” Artyści dzieciom-

SILENTlive

W marcu minęło już trzynaście długich lat zespołu SILENTlive. Grupa od dłuższego

„Poszukiwania”

W  piątek, 16 kwietnia, odbyło się otwarcie wystawy Łukasza Karkoszki „Poszukiwania” w
Go to Top