Wizyta rabina

Wizyta rabina

w Aktualności

Dawid Weiser, rabin Kongregacji Żydowskiej z Nowego Jorku po raz piąty odwiedził Głuszycę. Tym razem przybył do Polski ze swoim zięciem. Głuszyca – obok m.in. Krakowa- była jednym z miejsc, które w czasie obecnej wizyty odwiedził duchowny.

W czasie spotkania burmistrz Głuszycy zapewnił o kontynuacji dobrych relacji pomiędzy gminą Głuszycą a reprezentowaną przez rabina Weisera Kongregacją Żydowską w Nowym Jorku. Rabin Weiser przypomniał, że w czasie poprzednich wizyt w Głuszycy zabiegał o odnowienie Cmentarza Ofiar Faszyzmu w Kolcach. Efektem jego starań jest powstanie na cmentarzu ogrodzenia, które ufundowała Kongregacja Żydowska z Nowego Jorku przy wsparciu gminy Głuszyca w zakresie załatwienia wszelkich spraw formalnych. Na cmentarzu w Kolcach w mogiłach zbiorowych i pojedynczych pochowanych jest około 2 tysiące osób, głównie pochodzenia żydowskiego, którzy byli więźniami obozów koncentracyjnych w Gross-Rosen i w Oświęcimiu. W czasie II wojny światowej zostali przywiezieni przez hitlerowców w okolice Głuszycy do prac przy drążeniu tuneli kompleksu Riese w Górach Sowich. Wielu z nich zmarło lub zostało zamordowanych.

W czasie rozmowy z burmistrzem Głuszycy Romanem Głodem i zastępcą burmistrza Katarzyną Łazanowską rabin Weiser poprosił przedstawicieli głuszyckich władz samorządowych o pomoc w ustaleniu tożsamości osób pochowanych na cmentarzu w Kolcach w celu upamiętnienia nazwisk zmarłych na zbiorowej tablicy pamiątkowej . – Nie jesteśmy w stanie przywrócić zmarłych do życia, ale upamiętnienie ofiar Zagłady jest jedyną rzeczą, jaką możemy zrobić dla naszych przodków – deklarował żydowski duchowny. Burmistrz Roman Głód zapewnił, że dołoży wszelkich starań w celu zebrania informacji na temat ofiar żydowskiej Zagłady, jaka miała miejsce na terenach naszej gminy w czasie II wojny światowej. Efektem spotkania jest zamiar stworzenia wspólnego dokumentu upamiętniającego ofiary hitlerowskiej Zagłady, która dotknęła ludność pochodzenia żydowskiego w okolicach Głuszycy. Uczestnicy spotkania udali się na Cmentarz Ofiar Faszyzmu w Kolcach, na którym rabin ze swoim zięciem odmówili modlitwę za zmarłych. Na miejscu obecna była także sołtys Kolc, pani Barbara Sokołowska. Rabin Weiser podziękował burmistrzowi Głuszycy i pani sołtys za bardzo dobrą opiekę nad cmentarzem.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Budżet uchwalony

Rada Powiatu Wałbrzyskiego uchwaliła budżet na 2023 rok

Zwiedzili Polskę

Kilka istotnych uchwał podjęli radni na ostatniej sesji rady powiatu wałbrzyskiego.
Go to Top