Woda wciąż groźna

Woda wciąż groźna

w Aktualności

– Na żadnej rzecze w powiecie wałbrzyskim nie zostały przekroczone stany alarmowe – uspokaja Zygmunt Pala, naczelnik sztabu kryzysowego wałbrzyskiego starostwa. Tym razem wielka woda nęka południe Polski.

Burmistrzowie poszczególnych gmin oraz pracownicy sztabu kryzysowego na bieżąco sprawdzają poziom wód. – Nigdzie nie ma zagrożenia – podkreśla Zygmunt Pala.

Premier Donald Tusk wraz z Jerzym Millerem, ministrem spraw wewnętrznych i administracji sprawdzają dziś na miejscu sytuację w Małopolsce i na Śląsku.

Dotychczas w wyniku gwałtownych wezbrań wody zginęło łącznie 5 osób. Dziś znaleziono w potoku Zakopianka w Zakopanem ciało kobiety. Wcześniej w Małopolsce utonęły 3 osoby: w powiatach tarnowskim i bocheńskim oraz w Krakowie. W województwie śląskim, w miejscowości Mysłowice podczas akcji przeciwpowodziowej zginął strażak.

Stan alarmowy został przekroczony na 62 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 47 stacjach w dorzeczu Odry. Najgorsza sytuacja utrzymuje się w Karsach na Wiśle, gdzie poziom wody został przekroczony o 330 cm. Także w Krzyżanowicach na Odrze stan wody w rzece został przekroczony o 381 cm. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 52 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 25 stacjach w dorzeczu Odry.

Najgorsza sytuacja nadal utrzymuje się na terenie województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Trudna sytuacja jest także w województwie świętokrzyskim.

Niestety nikt i nic nie jest w stanie przewidzieć i zapobiec klęsce podobnej do tej, która nawiedziła w ubiegłym roku Głuszycę. Tam w ciągu kilku godzin intensywnych opadów deszczu, płynąca przez gminę Bystrzyca, zamieniła się w rwącą rzekę niszcząc wszystko, co spotkała na swojej drodze. Straty liczone były wówczas w milionach złotych. Po raz kolejny natura udowodniła nam wtedy, że jest nieobliczalna. Podobnie jak pogoda, która zmienia się każdego dnia. prognozy na najbliższe godziny też nie są optymistyczne. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informują, że opady deszczu mogą utrzymywać się przez kilka najbliższych dni.

Nowe ostrzeżenia o intensywnych opadach deszczu zostały wydane dla województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (głównie dla powiatów położonych na południowy-wschód od Poznania). Jutro w ciągu dnia opady będą występowały na terenie Polski centralnej, w części zachodniej i na południu kraju. Od wschodu spodziewane są przejaśnienia z lokalnymi burzami.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Wojskowi w powiecie

Na zaproszenie starosty Krzysztofa Kwiatkowskiego ziemię wałbrzyską odwiedzili  żołnierze z 12 Szczecińskiej

Wypadek paralotniarza

\W okresie wakacyjnym niemal codziennie dochodzi do wypadków w rejonie działania Grupy
Go to Top