Wpływ mają obie strony

Wpływ mają obie strony

w Aktualności

""

Czy warto i czy powinno się wdrożyć w firmie elastyczne formy zatrudniania? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy pracodawca. Zanim jednak to zrobi powinien przeprowadzić analizę obecnego stanu przedsiębiorstwa.

Głównie dotyczy to oceny zakładu pod kątem efektywności danych stanowisk pracy na których chce wprowadzić taką formę zatrudnienia i porównać ją z kosztami utrzymania danego miejsca pracy. Przykładem może być outsourcing, który polega na oddaniu innemu przedsiębiorstwu zadań nie związanych bezpośrednio z podstawową działalnością firmy, dzięki czemu może ona skupić swoje zasoby i środki finansowe na tych obszarach, które stanowią podstawę jej działań i w których osiąga przewagę konkurencyjną. Pozwoli to na ograniczenie kosztów i nakładów na szkolenia, rekrutację, selekcję i dobór pracowników. Stosowanie EFZ przez pracodawców rodzi jednak pewne obawy. Związane są one m.in. z brakiem możliwości wpływu na terminowość wykonania usługi oraz jej jakości. Innym czynnikiem powodującym obawy jest również mniejszy wpływ nadzoru nad pracownikiem.  
Przemyślana decyzja
Dlatego wdrożenie elastycznych form zatrudniania powinno odbywać się ostrożnie i być głęboko przemyślane oraz przeanalizowane przez obie strony: pracownika jak i pracodawcę. Wprowadzający EFZ powinien wspólnie z kadrą opracować i ustalić konkretne cele, które zamierzają osiągnąć. Dotyczyć to będzie jakości pracy, obsługi klientów, terminów wykonywania zleceń oraz samych finansów. Pracodawca ze swojej strony musi zapewnić pracownikowi odpowiednie narzędzia. Gdy wykonuje prace w domu będzie to na przykład komputer, telefon, dostęp do internetu. Obie strony powinny mieć ze sobą kontakt telefoniczny lub e-mailowy. Pracownicy natomiast  powinni pamiętać, że powodzenie elastycznych form pracy 
zależy również od nich samych. Dlatego w przypadku pojawienia się jakichś problemów potrzebna jest natychmiastowa reakcja. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin nadużywa swoich „uprawnień”. Istotne jest tu bowiem, aby był traktowany podobnie jak pozostali, pracujący w biurze firmy w trybie ośmiogodzinnym. Gdy wszystkie te elementy zostaną już dopracowane okaże się, że dzięki wdrażaniu elastycznej organizacji pracy, zarówno pracodawcy jak i pracownicy mają możliwość wpływania na efektywność, konkurencyjność firmy oraz jakość pracy, co w efekcie przekłada się na budowę satysfakcji obydwu stron. 

""

Inne artykuły:

Formy elastycznego zatrudnienia

Warto próbować i wdrażać

Wpływ mają obie strony

Więcej czasu dla rodzinyOszczędność czasu – większa wydajnośćUcz się i pracuj – to możliwePracuj i wychowuj dzieckoKobiety aktywne zawodowoPokonać stereotypPraca – wiele form i możliwościPracownik na umowę cywilnąPraca tymczasowa – korzystne rozwiązaniaPraca u siebie – szansa na stałe zatrudnieniePraca zdalnie sterowanaJob sparing – etat na spółkęZatrudnienie rotacyjne sposobem na podnoszenie kwalifikacjiOutsourcing pracowniczy – alternatywa dla przedsiębiorstwaKrótszy czas pracy – wybór pracownikaO każdej porze dnia i nocy – praca na wezwanieMamy pracują elastycznieDoświadczenie jest bezcenne

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

„Nieudany” powrót

Po 11 miesiącach procesu ze Szpitalem Sokołowskiego w Wałbrzychu świdnicki sąd uznał

Udało się!

Rozstrzygnięto przetarg na termomodernizację budynku szkoły w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii im. UNICEF
Go to Top