Wsparcie dla druhów

w 112/Aktualności/Powiat/Region

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przekazał promesy na nowe elementy wyposażenia Ochotniczych Straży Pożarnych. Najwięcej, bo blisko 1,7 mln zł trafiło do OSP z subregionu wałbrzyskiego.

– Cieszę się, że środki idą na dobry cel – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Wielkość dofinansowania ze środków WFOŚiGW, o jakie mogły się ubiegać jednostki wynosiła do 70 procent kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Maksymalna kwota dotacji to 20 tysięcy złotych. Fundusz we Wrocławiu od lat wspiera dolnośląskich strażaków. Dzięki dotacjom z WFOŚiGW we Wrocławiu w latach 2019-2020 strażacy ochotnicy uzupełnią swoje jednostki w sprzęt o wartości ponad 9,8 mln zł. To np. detektory do pomiaru stężeń tlenu i dwutlenku węgla, kamery termowizyjne, motopompy, czy systemy alarmowania. – Strażacy ochotnicy często nam mówią, że te dotacje na nowy sprzęt bardzo im się przydadzą. Trzeba pamiętać, że strażacy ochotnicy wielokrotnie jako pierwsi są na miejscu zdarzenia. Wyjeżdżają do wypadków komunikacyjnych, pożarów, innych miejscowych zagrożeń oraz wszędzie tam, gdzie zagrożone jest bezpieczeństwo mieszkańców – podkreśla Bartłomiej Wiązowski, wiceprezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Nowe wyposażenie pomoże strażakom w prowadzeniu akcji zapobiegającym skażeniom środowiska niebezpiecznymi substancjami oraz w trakcie powodzi, pożarów i wypadków drogowych.

To kolejny rekord, jeśli chodzi o ilość wniosków w tegorocznej edycji programu Mały Strażak. W ubiegłym roku ochotnicy złożyli 236 wniosków, pozyskując 3,6 mln złotych. W tym roku było ich 416 na kwotę ponad 6 milionów. Liderem w ubieganiu się o wsparcie z WFOSIGW byli ochotnicy z regionu wałbrzyskiego. – Bardzo cieszy mnie Państwa zaangażowanie. Przypominam, że w tym roku poszerzyliśmy katalog kosztów kwalifikowanych. Możecie kupować jeszcze większe ilości asortymentu, w tym między innymi ubrania, co tak chętnie wskazywaliście we wnioskach – zaznaczał Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu przekazując w poniedziałek w Wałbrzychu promesy druhom.

To kolejne wsparcie, jakie WFOŚiGW udzielił ostatnio strażakom. Pod koniec czerwca przekazano ponad 7 mln złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na nowe wozy dla Strażaków Ochotników z Dolnego Śląska.  Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej otrzymały środki na wymianę wyeksploatowanych i zużytych wozów ratowniczo – gaśniczych. Łącznie do dolnośląskich  jednostek trafiło blisko 27 mln złotych (WFOŚIGW we Wrocławiu przekazał ok. 2 mln zł. Pozostała kwota pochodziła ze środków NFOŚiGW, budżetu państwa i samorządów). Dzięki dotacjom z WFOŚiGW we Wrocławiu o wartości ponad 3 mln złotych w latach 2018-2019 dolnośląskie OSP pozyskały 61 nowoczesnych pojazdów wyposażonych w sprzęt używany m.in. podczas katastrof chemiczno-ekologicznych. – Chciałbym podkreślić, jak istotne, często fundamentalne znaczenie dla każdej OSP ma posiadanie nowoczesnego samochodu bojowego. Jest to zwykle wielki impuls do rozwoju działalności jednostki. Nowe auto przyciąga kolejnych druhów, którzy chcą się szkolić, doskonalić swoje umiejętności w trudnym i odpowiedzialnym dziele jakim jest niesienie pomocy wszystkim potrzebującym. Stanowi również wzmocnienie potencjału ratowniczego jednostki OSP, gdyż daje gwarancję szybkiego dotarcia na miejsce zdarzenia – mówił podczas uroczystości, która odbyła się we Wrocławiu st. bryg. Marek Kamiński, Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od 112

Auto uderzyło w drzewo

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku, do którego doszło przed chwilą na
Go to Top