Wspinaczkowe eliminacje już za nami

Wspinaczkowe eliminacje już za nami

w Aktualności

W wakacyjnej, radosnej atmosferze odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Kolejny krok – reintegracja i wsparcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin". Niepełnosprawni intelektualnie pod okiem profesjonalnych alpinistów mieli okazję sprawdzić swoje siły na sztucznej ściance wspinaczkowej.

Realizowany przez Stowarzyszenie „Inaczej" oraz Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Wałbrzychu projekt „Kolejny krok – reintegracja i wsparcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin" zakłada działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jest on skierowany równolegle do osób przewlekle psychicznie chorych i upośledzonych umysłowo, a także ich rodzin. Oprócz spotkań wspierających i edukujących opiekunów osób chorych, niepełnosprawni intelektualnie uczestnicy projektu wezmą udział w zajęciach ogólnorozwojowych. Najbardziej atrakcyjną częścią projektu będzie obóz wspinaczki górskiej, który poprzedzony został niezbędnymi kwalifikacjami. W miniony poniedziałek niepełnosprawni intelektualnie sprawdzili swoje siły na sztucznej ściance wspinaczkowej Kompleksu Sportowo Turystycznego „Czarodziejska Góra Relax" w Jedlinie Zdroju. Pod czujnym okiem instruktorów jedlińskiego parku linowego i doświadczonych alpinistów osoby niepełnosprawne poznały podstawowe techniki wspinaczki, a także zmierzyły się z 15-sto metrową wieżą wspinaczkową. – Nasz park linowy odwiedza każdego dnia wielu turystów, jednak nie mieliśmy okazji współpracować z osobami niepełnosprawnymi. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem ich odwagi, determinacji i umiejętności" – mówi Martyna Kruszyńska menadżer Kompleksu Sportowo Turystycznego „Czarodziejska Góra Relax" w Jedlinie Zdroju. Nie lada atrakcją były również niekończące się zjazdy na torze saneczkowym, a spotkanie zakończyło pieczenie kiełbasek przy ognisku.
Już 28 lipca w wałbrzyskim Środowiskowym Domu Samopomocy przy ulicy Ogrodowej odbędzie się kolejne spotkanie. O swojej miłości do gór, wyprawach, ale takżeo bezpieczeństwie opowie pasjonat wspinaczek górskich Paweł Janczarski, który był jednym z pomysłodawców tego projektu. On sam jest w tej chwili w trakcie przygotowań do zdobycia ostatniego już szczytu zaliczanego do tzw. Korony Ziemi – Mount Everestu. Swoją wyprawę nazwał "Wyprawa marzeń", a patronuje jej National Geographic. „Nasza "Wyprawa marzeń" to nie tylko wakacje. – To przede wszystkim nowe umiejętności społeczne oraz czas spędzony poza domem rodzinnym. Takie działania pozwalają w pewnym stopniu niwelować postawę nadopiekuńczości rodziców w stosunku do swoich dorosłych już przecież dzieci. Pokazują szerokiej społeczności, że osoby niepełnosprawne są otwarte na propozycje działań z zewnątrz i chętnie podejmują nowe wyzwania – mówi Marta Woźniak dyrektor PŚDS w Wałbrzychu. Projekt „Kolejny krok – reintegracja i wsparcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin" objęty został honorowym patronatem przez Wojewodę Dolnośląskiego Tomasza Smolarza, Senatora RP Wiesława Kiliana, Poseł na Sejm RP Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską, Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja oraz Burmistrza Jedliny Zdroju Leszka Orpla. Patronat medialny objął m.in. nasz portal.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Auto uderzyło w drzewo

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku, do którego doszło przed chwilą na
Go to Top