„Współpraca na pograniczu umiera"

„Współpraca na pograniczu umiera"

w Gospodarka

– Codziennie obsługujemy osobiście, telefonicznie i mailowo kilkadziesiąt firm – zarówno polskich, jak i czeskich, zainteresowanych współpracą, wymianą handlową, czy otworzeniem działalności gospodarczej po drugiej stronie granicy. Bez wsparcia z Unii, nie będziemy nawet mogli utrzymać naszych biur – przekonywał podczas konferencji prasowej František Molik z Regionalnej Izby Gospodarczej Województwa Kralovehradeckiego.

Dolnośląscy Pracodawcy, Regionalny Związek Pracodawców Konfederacji Lewiatan, oraz przedstawiciele największej organizacji biznesu z północnych Czech protestują przeciwko ograniczaniu wspierania przedsiębiorczości w Programie Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2014-2020. Ostrzegają, że wiele wspólnych działań może nie dojść do skutku lub nie będzie kontynuowanych. Apel w tej sprawie złożono już u wojewody, marszałka województwa dolnośląskiego i prezydenta Wałbrzycha, a także poprzez Konfederację Lewiatan do wiceministra infrastruktury i rozwoju. – To nie jest tak, że przedsiębiorca czeski staje na granicy, woła: "Ahoj, przedsiębiorcy z Polski, przyjdźcie do mnie" i oni przychodzą. Tu potrzeba pośrednika, takiego jak my, czy po stronie polskiej, a także konkretnych działań, choćby po to, by zniwelować barierę językową, wytłumaczyć zawiłości prawne, czy podatkowe – przekonywał Molik. Od siedmiu lat, rokrocznie, czeska izba organizowała spotkania biznesowe, targi i wizyty studyjne przedsiębiorców, pozyskując na ten cel w sumie ponad 14 mln koron unijnych dotacji. – Zależy nam na wspieraniu i rozwijaniu współpracy między polskimi i czeskimi pracodawcami, szczególnie z sektora MŚP – podkreśla Marcin Kowalski, wiceprezes Dolnośląskich Pracodawców. – W nowym okresie programowania nie będzie możliwości finansowania spotkań pracodawców, targów transgranicznych oraz doradztwa i obsługi prawnej firm, zainteresowanych nawiązywaniem wspólnych kontaktów handlowych, a także wymiany wiedzy specjalistycznej i know-how między organizacjami biznesu – ostrzega wiceprezes Kowalski.

Według danych GUS, polsko-czeskie obroty handlowe w 2013 r. odnotowały wzrost o ok.3%, osiągając wartość ponad 15,1 mld EUR. Polski eksport wzrósł o 4% i wyniósł ponad 9,4 mld EUR, zaś import nieznacznie przekroczył poziom 2012r. i wyniósł ok. 5,7 mld EUR. Republika Czech należy do najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, zajmując czwarte miejsce pod względem obrotów handlowych po Niemczech, Rosji i Chinach. O sprawę polscy i czescy pracodawcy walczą wspólnie od roku. Chodzi o problem braku konkretnych zapisów w nowym programie EWT w zakresie wspierania i stymulowania przedsiębiorczości transgranicznej oraz rozwijania partnerstwa organizacji pracodawców oraz izb gospodarczych z Polski i Czech w programach w projekcie Programu Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2014-2020.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Inwestycyjne wsparcie

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyznano dodatkowe środki na program ochrony gruntów rolnych,

Minister w urzędzie

Reformie rynku pracy oraz zmianom w przepisach pozwalających na zatrudnianie cudzoziemców poświęcone

Umowa podpisana

Pełniący funkcję Burmistrz Miasta Boguszowa-Gorc Krzysztof Kumorek podpisał umowę na realizację zadania
Go to Top