Wspominali patrona szkoły

Wspominali patrona szkoły

w Aktualności

Już od pięciu lat 18 marca to szczególny dzień w życiu Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach. W rocznicę nadania szkole imienia jej patrona, obchodzone jest święto, podczas którego w sposób szczególny wspominana jest jego postać.

Janusz Korczak jako wybitny pedagog, prekursor w walce o prawa dziecka, a także literat i społecznik jest wzorem szlachetności, a przede wszystkim obrońcą ludzkiej godności. Wiele z jego pomysłów wychowawczych funkcjonuje w codziennym życiu szkoły. Założona została „skrzynka podziękowań i przeprosin”, do której uczniowie wrzucają liściki, gdy chcą komuś złożyć wyrazy wdzięczności lub kogoś przeprosić, a brakuje im odwagi, by zrobić to wprost. Co roku, w Dzień Dziecka, każdy uczeń otrzymuje od swojego wychowawcy osobisty list, w którym opisane są jego mocne strony, talenty oraz pochwały jego dobrych uczynków. Dzięki temu uczniowie poznają swój potencjał, który jest fundamentem do zbudowania poczucia własnej wartości. Ponadto, na zakończenie roku szkolnego uczniowie, którzy wykonali efektywną pracę nad sobą, otrzymują „Pocztówkę od Korczaka”. Sensem tej nagrody jest zauważenie i wzmocnienie pozytywnej zmiany w postawie i postępowaniu uczniów. Doceniane są zarówno sukcesy dotyczące zachowania, jak i stosunku do obowiązków szkolnych. – A wiosną, w myśl słów J. Korczaka, iż każde dziecko jest niczym latawiec, który gdy tylko otrzyma od dorosłych mocną, stabilną konstrukcję może polecieć wysoko w przestworza, organizujemy szkolne Święto Latawca – mówią uczniowie.

W tegorocznych, jubileuszowych obchodach święta szkoły udział wzięli zaproszeni goście, którzy razem z uczniami klasy V, w przygotowanym przez nich występie, wspominali dokonania i myśli pedagogiczne Janusza Korczaka. Następnie po obejrzeniu prezentacji dotyczącej dorobku patrona, zaprezentowano spektakl klasy IV pt.: „Król Maciuś Pierwszy – Reformator”. Imprezę zakończono złożeniem kwiatów pod pomnikiem Janusza Korczaka oraz udekorowaniem wejścia do szkoły balonami, z wypisanymi na nich prawami dziecka.

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

„Nieudany” powrót

Po 11 miesiącach procesu ze Szpitalem Sokołowskiego w Wałbrzychu świdnicki sąd uznał
Go to Top