Wyjątkowy koncert w Zamku Książ

Wyjątkowy koncert w Zamku Książ

w Kultura

W niedzielę , 10 czerwca, zapraszamy na wyjątkowy koncert, który odbędzie się w Zamku Książ 10 czerwca 2018 roku. Wstęp wolny.

Koncert poświęcony młodszemu z synów księcia Hansa Heinricha X i księżnej Idy von Pless, założycielowi obecnej gałęzi Hochbergów na Roztoce, kompozytorowi i erudycie jakim był Bolko, hrabia von Hochberg. Projektowi towarzyszą profesjonalne nagranie muzyki hrabiego Bolka von Hochberga i opracowanie jego naukowej biografii, którą pisze pan Dr. Joachimiak z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, a która jest finansowana przez komisarza rządu federalnego ds. kultury i mediów. 

Wydarzenie jest częścią wydarzeń Roku Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego Sharing Heritage 2018. W jego ramach oprócz koncertu w Książu (10 czerwca godz.18:00) odbędą się także koncerty w Görlitz (12.06.2018. godzina 18:00 – sala koncertowa „Vino e Cultura“ w samym sercu starówki) oraz w Szczawnie-Zdroju w tamtejszym Teatrze Zdrojowym ( 01.07.2018 – godzina 16:00). Wszystkie trzy koncerty są bezpłatne. Organizatorem cyklu koncertów jest stowarzyszenie Ars-Augusta z Gorlitz. Kieruje nim znana sopranistka, urodzona na Dolnym Śląsku Greczynka Eleni Triada – Ioannidu, która wystąpiła gościnnie w Zamku Książ w ubiegłym roku jako gość honorowy przeglądu sopranów „Zaśpiewaj jak księżna Daisy” . Utwory Bolko von Hochberga które zaprezentują zaproszeni muzycy to m.in. pieśni, duety i kwintet. Wśród artystów znajdzie się m.in. wałbrzyszanka Łucja Krupa, która zwyciężyła pierwszy przegląd sopranów Zaśpiewaj jak Księżna Daisy, organizowany w ubiegłym przez Fundację Księżnej Daisy von Pless i Zamek Książ w Wałbrzychu.

Kim był?

Hans Heinrich XIV, Bolko Graf von Hochberg auf Rohnstock, Frieherr zu Furstenstein

Urodził się 23 I 1843 r. w zamku Książ (Fürstenstein) na Śląsku.

Po studiach prawniczych w Bonn i Berlinie przez dwa lata pracował jako attaché wojskowy ambasady Prus w Petersburgu i Florencji, skąd powrócił do swej posiadłości, zamku Rohnstock (Roztoka), aby poświęcić się studiom muzycznym. Jako kompozytor tworzył pod pseudonimem Johann Heinrich Franz. Był autorem opery „Folkenstein”, wydał wiele pieśni chóralnych i solowych, symfonii, tercetów, kwartetów oraz koncertów fortepianowych. Był twórcą Śląskich Festiwali Muzycznych w Görlitz (Zgorzelec). Jego działalność artystyczna i zdolności organizatorskie zwróciły uwagę dworu i w 1868 r. cesarz Wilhelm I powołał go na stanowisko dyrektora Królewskiego Instytutu Teatrów w Berlinie. Odchodząc w roku 1902 był generalnym intendentem tej instytucji.

Zmarł 1 XII 1926 r. w prywatnym uzdrowisku Hochbergów, Szczawnie -Zdroju. Pochowano go w Roztoce. Hans Heinrich XIV, Bolko Graf von Hochberg za zasługi w dziedzinie popularyzowania muzyki został honorowym obywatelem miasta Görlitz. W Berlinie upamiętniono go nadając jednemu z placów nazwę Hochbergplatz.

Po śmierci kompozytora jego twórczość powoli ulegała zapomnieniu. Dopiero po latach prawnuk, hrabia Peter Konrad Friedrich von Hochberg (ur. 02 IV 1956 r. w Nadrenii) wraz z żoną, Anne Marie Rüther, zebrali twórczość pradziadka, na nowo odkrywając tego twórcę dla miłośników muzyki. Efektem ich pracy była płyta.

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,

To był ich dzień

Bibliotekarze z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego uroczyście świętowali Dzień Bibliotekarza.

Dzień bibliotekarza

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, w tym roku przypadającego na 
Go to Top