Wyłudzili 1.3 mln zł od 23 firm

Wyłudzili 1.3 mln zł od 23 firm

w Aktualności

Sześciu członków zorganizowanej grupy przestępczej, dopuszczających się wyłudzeń kwot pieniężnych od przedsiębiorców, stanie przed sądem.

Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu skierował akt oskarżenia przeciwko sześciu członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którzy w okresie 2007-2009 roku dopuścili się szeregu wyłudzeń kwot pieniężnych od przedsiębiorców na łączną kwotę blisko jeden milion trzysta tysięcy złotych. Działalność grupy polegała na telefonicznym kontaktowaniu się z właścicielami lub przedstawicielami różnych firm z terenu całego kraju i podawaniu się za poborców skarbowych lub komorników oraz oferowaniu do sprzedaży po atrakcyjnych cenach towarów uzyskanych w drodze rzekomych czynności egzekucyjnych, a w szczególności cukru.

W śledztwie ustalono, że część osób zainteresowanych zakupem na skutek oszukańczych zabiegów podejmowanych przez sprawców uiszczało żądaną przez nich kwotę, otrzymując sfabrykowaną fakturę oraz dowód zapłaty, przy czym towar w żadnym wypadku nie był nabywcy dostarczany. W pozostałych wypadkach na skutek wątpliwości powziętych przez kupujących lub w wyniku działań Policji do transakcji nie dochodziło. W trakcie postępowania ustalono, że w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw działali oskarżeni Zbigniew G. – mieszkaniec Wielunia, Mariusz W. – mieszkaniec Lubomierza, Adam K. i Tomasz M. – mieszkańcy Wałbrzycha, Łukasz T. i Tomasz Sz. – mieszkańcy Świebodzic. Przy czym w popełnianiu oszustw uczestniczyli zawsze Zbigniew G. i Mariusz W.

Oskarżeni zdołali oszukać przedstawicieli 23 firm, wyłudzając na ich szkodę łącznie prawie jeden milion trzysta tysięcy złotych, zaś w 16 przypadkach usiłowali doprowadzić podmioty gospodarcze do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w czym przeszkodziła im czujność pokrzywdzonych i podjęta interwencja policji.

W toku śledztwa wobec 5 oskarżonych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, stosowane do chwili obecnej wobec Zbigniewa G. oraz Adama K.

Aktem oskarżenia zarzucono również Zbigniewowi G. popełnienie w latach 1995 – 2008 dwunastu innych oszustw na szkodę osób fizycznych, do których doszło w Wieluniu, Gdyni, Kaliszu, Chorzowie i innych miastach na terenie Polski.

Oskarżonym grożą kary do 8 lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Bezpieczne drogi

Gmina Walim może się pochwalić kolejnym odcinkiem nowego chodnika przy drodze powiatowej

Zachodnia wyremontowana

Zakończyła się bardzo ważna dla mieszkańców powiatu wałbrzyskiego a szczególnie gminy Boguszów-

Mają obwodnicę!

28 października pierwsi kierowcy pojechali wałbrzyską obwodnicą w ciągu drogi krajowej nr

Zrealizowali plany

Remont drogi powiatowej ulica Kolejowa w Głuszycy to dobry przykład, że w
Go to Top