Wystawa prac Małgorzaty Laszczak

Wystawa prac Małgorzaty Laszczak

w Kultura

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych Zamek Książ serdecznie zaprasza na wystawę prac wałbrzyskiej artystki Małgorzaty Laszczak, w ramach obchodów Dnia Wałbrzyskiego Twórcy. Wernisaż odbędzie się 29 czerwca br. o godz. 18.00 w siedzibie Galerii.

Kim jest Małgorzata Laszczak? Urodzona w 1961 r. W 1981 r. ukończyła PLSP we Wrocławiu. W latach 1981-1986 studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, gdzie – w roku 1986 – uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni profesorów Stanisława Rodzińskiego (malarstwo) i Zbyluta Grzywacza (rysunek). Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę użytkową i książkową oraz zajmuje się wystawiennictwem. W okresie 1994-2008 r. współpracowała z Galerią Książki Biblioteki pod Atlantami przy realizacji blisko 90. wystaw poświęconych sztuce książki, literaturze, życiu literackiemu, estetyce druku i grafice książkowej. W latach 1996-2003 współpracowała z wydawnictwem „Ruta" oraz kilkoma instytucjami zajmującymi się działalnością wydawniczą.

„OBRAZY I RYSUNKI" „Dla przybliżenia mojej postawy twórczej i źródeł inspiracji, powinnam przywołać jeden z bardzo wczesnych obrazów. „Orszak" to kompozycja figuralna, na której widnieją, a właściwie przenikają się, postaci współczesne z postaciami z różnych epok. Przez wiele lat istotny wpływ na budowanie mojej wizji malarskiej miały właśnie odniesienia do tradycji artystycznej. Poszukiwanie inspiracji w ogromnym zasobie spuścizny poprzedników stało się bardzo charakterystyczne dla mojej twórczości. Próbowałam łączyć czasem nawet odległe od siebie tradycje artystyczne i na tym podłożu kształtowałam i udoskonalałam własny język plastyczny. Tak powstało wiele cykli malarskich i rysunkowych, m.in. „Gotyckie oblicza", które były próbą przywołania mistycyzmu średniowiecza, „Cytaty" – dialog z mistrzami, „W pobliżu El Greca" – wynik urzeczenia kolorystyką i niezwykłym klimatem obrazów El Greca, cykle antykizujące – „Śpiące Erynie", cykl „Czerwonofigurowy".Obraz „Orszak" był początkiem mojej wędrówki do własnego świata – poprzez świat dawnych mistrzów, wywoływane w wyobraźni wspomnienia osób, sytuacji, przedmiotów… Wędrówki z orszakiem pojawiających się na płótnach postaci. Doszłam w tej wędrówce do obrazów wyjętych z codzienności. Dziś szukam w zwykłych prozaicznych sytuacjach niezwykłości chwili – i odkrywam tajemniczość tkwiącą w otaczających nas przedmiotach, symbolikę w ludzkich gestach, mistycyzm światła sączącego się we wnętrzu".

Wystawa potrwa do 26 sierpnia br.

 

PROGRAM OBCHODÓW DNIA WAŁBRZYSKIEGO TWÓRCY:

Miejsce : Zamek Książ, ul. Piastów Śl. 1 – sala Maksymiliana, Galeria SztukiData : 29 czerwca br. godz. 17.00Organizator : Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych Zamek Książ, Urząd Miasta Wałbrzycha

17.00 rozpoczęcie na sali Maksymiliana 17.00 – 17.30 uroczyste wręczenie nagród w dziedzinie kultury i stypendiów twórczych17.30 – 17.45 prezentacja twórczości artystki Małgorzaty Laszczak, 18.00 wernisaż w siedzibie Galerii 19.00 zakończenie obchodów

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

„Artyści dzieciom”

W średniowiecznej scenerii Zamku Grodno odbył się wernisaż wystawy ” Artyści dzieciom-

SILENTlive

W marcu minęło już trzynaście długich lat zespołu SILENTlive. Grupa od dłuższego

„Poszukiwania”

W  piątek, 16 kwietnia, odbyło się otwarcie wystawy Łukasza Karkoszki „Poszukiwania” w
Go to Top