Wznawiają zabiegi w zmodernizowanej komorze

Wznawiają zabiegi w zmodernizowanej komorze

w Aktualności

Stosowanie tej metody leczniczej wobec osób przewlekle chorych na choroby układu oddechowego wyróżnia „ Uzdrowisko Szczawno- Jedlina „ S.A. spośród innych w Polsce. Dlatego już 26 października 2011 roku w szczawieńskim uzdrowisku wznowione zostanie stosowanie zabiegów pneumoterapii w zmodernizowanej komorze pneumatycznej w Centrum Rehabilitacji i Balneologii w Szczawnie – Zdroju przy ulicy Sienkiewicza 1.

Metoda ta była stosowana w Szczawnie – Zdroju już przede II wojną światową. Konieczność wykonania prac modernizacyjnych oraz dostosowanie urządzenia do wymogów bezpieczeństwa obowiązujących w Unii Europejskiej, spowodowała czasowe wyłączenie z użytkowania komory pneumatycznej w naszym Uzdrowisku. Leczenie komorami pneumatycznymi wzięło swój początek z obserwowanej poprawy wydolności oddechowej i ustąpienia dolegliwości u pracujących w kesonach. Obserwacje dotyczące poprawy wydolności oddechowej dotyczyły zwłaszcza osób cierpiących z powodu przewlekłych zmian zapalnych oskrzeli i astmy. Rozciągnięta w czasie , stopniowa i nieprzekraczająca określonych granic bezpieczeństwa zmiana ciśnienia atmosferycznego jest dobrze tolerowana przez człowieka i wywiera działanie korzystne dla zdrowia. Stosowane w Uzdrowisku w Szczawnie – Zdroju lecznicze wartości nadciśnienia powietrza atmosferycznego , stosowanego w komorze pneumatycznej, zostały potwierdzone obserwacjami stanu klinicznego , jak i przede wszystkim zostały oparte na przedwojennych pracach Tatarie i Leibiga. Autorzy ci ustalili bezpieczne wartości oddziaływania nadciśnienia .Terapeutyczne wartości ciśnienia atmosferycznego dla dorosłych wynoszą 0,3 atm., zaś dla dzieci 0,2 atm. Bezwzględnie koniecznym jest przestrzeganie ochrony przed rozsiewaniem infekcji w powietrzu , którym w komorze oddychają pacjenci. Dlatego przed każdym wejściem do komory pneumatycznej , chorzy są badani przez lekarza.

Wskazania lecznicze dla tego rodzaju zabiegu to : astma oskrzelowa, rozedma płuc ,przewlekłe stany nieżytowe oskrzeli, alergie w obrębie układu oddechowego.W Polsce , drugim ośrodkiem lecznictwa uzdrowiskowego, wykorzystującego terapeutyczne oddziaływanie podwyższonego ciśnienia atmosferycznego jest Uzdrowisko Szczawnica. W Europie zaś stosuje się je w jednym z najbardziej utytułowanych i sławnych kurortów – Bad Ischl. Z opublikowanych przez zespół badawczy , pracujący w tym austriackim kurorcie, danych wynika, że stosowanie podwyższonego ciśnienia atmosferycznego wspomaga odnowę krwi. Wykorzystuje się zatem tę metodę także w profilaktyce nowotworów, walce z cholesterolem i poziomem glukozy we krwi, dolegliwościami reumatycznymi. Metoda ta poprawia wydolność oddechową i zdolność do długotrwałego wysiłku fizycznego – może być zatem stosowana w cyklu treningowym sportowców. Prowadzone są badania korzystnego wykorzystania podwyższonego ciśnienia atmosferycznego w przebiegu choroby Parkinsona i Alzheimera. Zabiegi będą dostępne w formie komercyjnej , po uprzednim badaniu lekarskim.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Auto uderzyło w drzewo

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku, do którego doszło przed chwilą na
Go to Top