Zabił dwie osoby. Dostał dożywocie

Zabił dwie osoby. Dostał dożywocie

w Aktualności

Morderstwo 72-letniego Romana D., mieszkańca Głuszycy, który został zastrzelony w swoim domu wstrząsnęło całą gminą. Za dokonanie tej oraz innej zbrodni Stanisław M. dostał dożywocie.

Za dokonanie dwóch zabójstw: 72-letniego mieszkańca Głuszycy oraz studenta z Łodzi, Sąd Okręgowy w Łodzi skazał 35-letniego Stanisława M.na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Sąd ograniczył również prawo do skorzystania przez oskarżonego z warunkowego przedterminowego zwolnienia nie wcześniej niż po odbyciu 35 lat kary. Akt oskarżenia w tej sprawie skierował do sądu w sierpniu 2007r. Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu.

Morderstwo 72-letniego mieszkańca Głuszycy, który został zastrzelony w swoim domu wstrząsnęła całą gminą. 72-letni Roman D., prowadził w Głuszycy gospodarstwo agroturystyczne. W lutym 2006r. wynajął pokój Stanisławowi M. i jego bratanicy Sylwii M., którzy przyjechali do Głuszycy z terenu województwa łódzkiego, podając się za małżeństwo. Przez okres kilkunastu dni pobytu oskarżony zaprzyjaźnił się z pokrzywdzonym, wzbudzając jego zaufanie.

W dniu 01.03.2006r. Stanisław M. pod nieobecność gospodarza włamał się przez okno do pokoju na piętrzę domu, skąd ukradł cztery sztuki broni palnej, amunicję oraz miotacz gazowy, które pokrzywdzony legalnie posiadał. Następnie po powrocie Romana D. do domu, podczas prowadzonej z nim rozmowy w kuchni, oddał do niego strzał z odległości nie większej niż 30 cm w kark, powodując jego gwałtowną śmierć.

Po dokonanej zbrodni oskarżony wraz z bratanicą wyjechali z Głuszycy należącym do pokrzywdzonego samochodem marki Volskwagen Transporter, zabierając ze sobą skradzioną mu broń palną oraz amunicję, a także sprzęt komputerowy i RTV, po czym udali się w kierunku Łodzi. W dniu 6.03.2006 r. w wyniku przeprowadzonej obławy i poszukiwań sprawca został zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji w pobliżu Łodzi, gdzie się ukrywał.

W trakcie prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Wałbrzychu śledztwa ustalono nadto, że Stanisław M. jest sprawcą drugiego zabójstwa. Oskarżony w nocy z 19 na 20 marca 1998 r. w okolicach miejscowości Skoszewy w woj. łódzkim dopuścił się zabójstwa Marcina O. – studenta I roku bankowości i zarządzania, z którym pracował w jednej firmie ochroniarskiej. Oskarżony podstępnie sprowadził pokrzywdzonego w odosobnione miejsce, po czym po uprzednim powaleniu go na ziemię, oddał do niego strzał z broni palnej z bliskiej odległości w lewą skroń, powodując jego natychmiastowy zgon, a następnie zabrał posiadane przez pokrzywdzonego pieniądze w kwocie 15.000 zł.

Oskarżony Stanisław M. został uznany przez powołanych w sprawie biegłych lekarzy psychiatrów za całkowicie poczytalnego w zakresie obu zarzuconych mu zbrodni zabójstwa. W śledztwie uzyskano opinię Zakładu Psychologii Sądowej Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, z której wynikało, że oskarżony kierował się motywacją emocjonalną a dodatkowo ekonomiczną. Emocje te były przejawem reakcji na konfliktowe sytuacje, a wynikały z zaburzeń osobowości oskarżonego, nie miały jednak wpływu na jego poczytalność.

Sąd skazał także 23-letnia Sylwię M. – bratanicę Stanisława M., za udział w kradzieży samochodu, broni palnej i innych przedmiotów na szkodę Romana D. i wymierzył jej karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby 5 lat oraz grzywnę.

Wyrok nie jest prawomocny.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Bezpieczne drogi

Gmina Walim może się pochwalić kolejnym odcinkiem nowego chodnika przy drodze powiatowej

Zachodnia wyremontowana

Zakończyła się bardzo ważna dla mieszkańców powiatu wałbrzyskiego a szczególnie gminy Boguszów-

Mają obwodnicę!

28 października pierwsi kierowcy pojechali wałbrzyską obwodnicą w ciągu drogi krajowej nr
Go to Top