Zakupili kolekcję listów dziedzica

w Wałbrzych

Zamek Książ zakupił wyjątkową kolekcję ponad dwustu listów z lat 50-tych ubiegłego stulecia z których aż 150 napisał ostatni prywatny właściciel Zamku Książ w Wałbrzychu, książę Jan Henryk XVII. Zbiór intymnej korespondencji pochodzi ze spuścizny zmarłej w grudniu ubiegłego roku drugiej, angielskiej żony księcia Mary z domu Minchin.

Dorothea Mary Elizabeth Minchin of Bushertown, Co Offaly urodziła się 2 stycznia 1928 roku w Catetrham w hrabstwie Surrey jako córka porucznika-pułkownika Richarda George’a Edwarda Minchin i Elizabeth Eve Mckerrel Brown. Przez większość życia posługiwała się swoim środkowym imieniem Mary, także po ślubie z księciem Janem Henrykiem XVII (1900-1984), od którego był znana jako Mary, księżna von Pless (Pszczyńska). Zamieszkały po wojnie w Wielkiej Brytanii syn księcia Jana Henryka XV (1861-1938) i słynnej księżnej Daisy, z domu Cornwalli-West (1873-1943), Jan Henryk XVII, książę von Pless, hrabia von Hochberg i baron na Książu poślubił Lady Mary Minchin 23 lipca 1958 w Londynie. Dla Mary, która miała wówczas 30 lat był to pierwszy ślub. Zakupione przez Zamek Książ w Wałbrzychu listy pochodzą z czasu ich narzeczeństwa, a także okresu przed ślubem i tuż po nim. Małżonkowie rozwiedli się w 1971 roku, ale do śmierci Jana Henryka XVII w 1984 roku, zwanego w rodzinie Hochbergów Hanselem pozostali dobrymi przyjaciółmi. W 1997 roku Mary, księżna von Pless wyszła za mąż po raz drugi 17 grudnia 1997 roku. Tym razem jej wybrankiem był Nigel Clive Cosby Trench, 7 baron Ashtown (1916- 2010). Owdowiała baronowa Ashtown swoje ostatnie lata spędziła w domu spokojne starości. Zmarła 20 grudnia 2019 roku.

W zakupie listów, które pojawiły się na jednej z aukcji internetowej w kwietniu tego roku pośredniczyła współpracująca z Zamkiem Książ w Wałbrzychu, zamieszkała na co dzień w Londynie  pisarka i historyczka sztuki Barbara Borkowy. Tłumaczka pamiętników księżnej Daisy na język polski i autorka bestsellerowej  podwójnej biografii „Siostry Daisy von Pless i Shelahg Westminster” pracuje obecnie nad transkrypcją listów i tłumaczeniem niektórych z nich na język polski.  –Nie mieliśmy wątpliwości, że należy zakupić do zamkowego archiwum listy ostatniego właściciela Książa, księcia Jana Henryka XVII z angielskiego okresu jego życia. Obecnie nawet pojedyncze fotografie pocztówkowe członków książęcej rodziny Hochberg von Pless stają się obiektami muzealnymi. Decydująca była przede wszystkim współpraca z Barbarą Borkowy, która na miejscu w Wielkiej Brytanii dokonała zakupu historycznej korespondencji – wyjaśnia prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.

Jan Henryk XVII, IV książę von Pless, hrabia von Hochberg, baron na Książu (1900 – 1984), urodził się w Berlinie. Przez przyjaciół i rodzinę nazywany Hanselem. Jego wychowanie zostało starannie zaplanowane przez ojca. Z matką – księżną Daisy, Hansel komunikował się w języku angielskim, z ojcem rozmawiał po niemiecku i po polsku, a ze swoim nauczycielem porozumiewał się po niemiecku i francusku. Do jego edukacji należało także przygotowywanie się do późniejszego przejęcia obowiązków głowy rodu von Hochberg.

W wieku 16 lat Jan Henryk XVII wstąpił jako ochotnik do regimentu swojego ojca i został potem odznaczony za odwagę  Krzyżem Żelaznym I klasy. Po zakończeniu I wojny światowej ukończył z tytułem doktora studia na uniwersytecie w Berlinie i przejął zarząd nad dobrami ojca na Górnym Śląsku. W roku 1924 ożenił się z Marią Katarzyną hrabianką von Schönborn- Wiesentheid. Małżeństwo to zostało rozwiązane za obopólną zgodą po II wojnie światowej. Już w roku 1932 Jan Henryk XVII na stałe przeniósł się do Anglii, podczas gdy jego żona została w Niemczech. Po wybuchu II wojny światowej Jan Henryk XVII zgłosił się jako ochotnik do Scots Guards. Zamiast zostać przyjętym do wojska Hochberg został internowany na okres 3 lat. Zwolniono go dopiero dzięki interwencji jego wuja, księcia Westminsteru, i premiera Winstona Churchilla. Internowanie zostało uznane za pomyłkę. Jan Henryk XVII po uwolnieniu oddał się jako ochotnik do dyspozycji Armii Brytyjskiej. Podczas bombardowania Londynu książę von Pless stracił cały swój majątek. Potem żył w skromnych warunkach jako Mr. Henry Pless. W roku 1958 poślubił Mary Elisabeth Minchin i choć formalnie małżeństwo to przestało istnieć w roku 1971, Jan Henryk XVII i Mary Minchin pozostali w przyjaznych stosunkach aż do jego śmierci w roku 1984.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Wałbrzych

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów

Mundurowi świętowali

Uroczyste obchody Święta Policji funkcjonariuszy z Powiatu Wałbrzyskiego odbyły się w Teatrze

Cycling Recycling

Najpierw pozbierają elektrośmieci później ruszają na rowerowy rajd – czyli VIII edycja

Dzień Hutnika 2023

Kilkudziesięciu pracowników otrzymało medale, odznaczenia i statuetki podczas Dnia Hutnika, święta wszystkich
Go to Top