Zamek dla Niepodległej

w Aktualności/Kultura/Region/Wałbrzych

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Zamek Książ w Wałbrzychu zaprasza na specjalne, listopadowe wydarzenia które odbędą się pod wspólna nazwą „Książ dla Niepodległej”.

Poniedziałek 5 listopada, godz. 17:00:

Zamek Książ w Wałbrzychu i Fundacja Księżnej Daisy von Pless zapraszają na spotkanie w ramach cyklu „O historii na żywo”. Tym razem naszym gościem będzie publicysta i popularyzator historii Andrzej Dobkiewicz. Temat spotkania to „Piastowie Świdnicko-Jaworscy, Panowie na Książu”. Zapraszamy już 5 listopada (poniedziałek) o godzinie 17:00 w Sali Jana Henryka na III piętrze.

Książ i Wałbrzych mają swoją księżnę Daisy. Świdnica ma natomiast swoją cesarzową Annę. Istnieje prawdopodobieństwo, że urodzoną w Książu. Bratanica ostatniego Pana na Książu z dynastii Piastów jest bez wątpienia najbardziej znaną przedstawicielką tej rodziny i wraz z koroną cesarską osiągnęła największe zaszczyty możliwe w średniowiecznej Europie.

Czy ostatni książę świdnicko-jaworski Bolko II Mały miał syna? A może miał córkę? Dlaczego wykorzystał bratanicę Annę do realizacji swoich celów i planów politycznych? Jak wyglądała kariera pięknej świdniczanki, która została pierwszą kobietą średniowiecznej Europy i nosiła trzy korony – czeską, niemiecką i cesarstwa rzymskiego? Romantyczna legenda czy prozaiczna racja stanu? Co znaleziono w trumnie cesarzowej Anny? O zagadkach i tajemnicach z dworu księcia Bolka II Małego i nie tylko opowiadać będzie Andrzej Dobkiewicz – dziennikarz i publicysta, popularyzator historii oraz autor wielu opracowań i książek na temat historii regionu. Redaktor naczelny wydawnictwa Errata-Kubara Lamina. Wydarzenie jest bezpłatne, jednakże obowiązują zapisy: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl; tel. 74 66 43 834

Niedziela 18 listopada, godz. 18:00:

Zapraszamy na kolejny niezwykły koncert Książęcej Orkiestry Salonowej. Artyści zaprezentują w Zamku Książ „MUZYKĘ POLSKĄ”. Niezwykłe, patriotyczne i chwytające za serce dźwięki ponownie rozebrzmieją w Sali Balowej Zamku Książ 18 listopada o godz. 18:00. Wydarzenie jest biletowane – bilety można zakupić poprzez stronę internetową: www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl bądź w kasach biletowych Zamku Książ. Koszt: 25 zł. Pianista Piotr Żukowski, dyrygent – Jerzy Kosek. W programie m.in.  koncert fortepianowy Fryderyka Chopina e-moll

BOLKO ŚWIDNICKI: MAŁY-WIELKI KSIĄŻĘ, 9-13 listopada

W Sali Balowej Zamku Książ oraz wałbrzyski Teatr Lalki i Aktora zaprezentuje spektakl pn. „Bolko Świdnicki: Mały-Wielki Książę”. Przedstawienie jest dedykowane widzom od 7 lat i ma za zadanie przybliżyć  młodym widzom postać ostatniego Piasta świdnicko-jaworskiego rezydującego na zamku Książ. Jest to wydarzenie realizowane w ramach dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakle odbędą się w dniach 9-13 listopada. W Punkcie Obsługi Klienta Zamku Książ można odebrać wejściówki na niedzielne przedstawienie.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Bezpieczne drogi

Gmina Walim może się pochwalić kolejnym odcinkiem nowego chodnika przy drodze powiatowej

Zachodnia wyremontowana

Zakończyła się bardzo ważna dla mieszkańców powiatu wałbrzyskiego a szczególnie gminy Boguszów-

Mają obwodnicę!

28 października pierwsi kierowcy pojechali wałbrzyską obwodnicą w ciągu drogi krajowej nr
Go to Top