Zapomniane nekropolie

Zapomniane nekropolie

w Aktualności

Poniemieckie groby na terenie Gór Sowich są dewastowane i okradane od przeszło 70 lat. Kości ludności cywilnej, która zamieszkiwała ten teren przed Drugą Wojną Światową, leżą wśród pustych butelek, puszek i śmieci. Płyty nagrobne i monumentalne pomniki, które miały być miejscem wiecznego spoczynku są rozbijane i przewracana.

Zespół Pałacowo – Hotelowy „Jedlinka" dokłada jednak starań, by zastopować ten proceder. Akcja „Zapomniane Nekropolie Ewangelicko – Augsburskie" , której inicjatorem jest Łukasz Kazek, stworzyć ma szlak zadumy i refleksji nad poniemieckimi cmentarzami, a także uchronić to, co zostało z grobowców. Na zdewastowane, zarośnięte i zapomniane nekropolie możemy napotkać w lasach Gór Sowich. Płyty nagrobne porozrzucane są w gęstych zaroślach między innymi w okolicach Sierpnicy, Głuszycy i Walimia. Po 70 latach niewiele zostało z dawnych grobowców lokalnej ludności. Szabrownicy poszukiwali tam pamiątek rodowych, kosztownej biżuterii oraz złotych zębów zmarłych.
Miejsca wiecznego spoczynku piekarzy, fryzjerów, rolników i sprzedawców są dzisiaj niemymi świadkami imprez i libacji alkoholowych. Zespół Pałacowo – Hotelowy „Jedlinka" uruchomił zatem specjalny projekt „Zapomniane Nekropolie Ewangelicko – Augsburskie". Akcja ma na celu stworzenie w niedalekiej przyszłości szlaku refleksji i zadumy nad poniemieckimi cmentarzami w rejonie Gór Sowich.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Auto uderzyło w drzewo

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku, do którego doszło przed chwilą na
Go to Top