Zasłużeni dla Boguszowa - Gorców

Zasłużeni dla Boguszowa – Gorców

w Aktualności

Maria i Kazimierz Świetlik odebrali tytuły „Zasłużony dla Miasta Boguszów – Gorce". Odznaczenie to przyznawane jest przez radę miejską osobom i instytucjom, które swoją pracą przyczyniają się do rozwoju i promocji miasta.

Maria Świetlik od 1997 r. jest zawodniczką i aktywną propagatorką gry w petanque (bule). Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Kultury Fizycznej „Sudety Petanque Boguszów-Gorce". Bule są jej pasją, którą starała się zarazić swoich uczniów będąc nauczycielem w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5 w Boguszowie-Gorcach, a następnie jej wicedyrektorem. Po przejściu w 2007 r. na emeryturę nadal pracuje z młodzieżą i współpracuje z organizacjami i wszystkimi ośrodkami petanque w Polsce. Jest licencjonowanym zawodnikiem i trenerem Polskiej Federacji Petanque, opiekunem juniorów w SKF „Sudety Petanque Boguszów-Gorce", pomysłodawcą i współorganizatorem wielu zawodów sportowych, na które przyjeżdżają zawodnicy z całej Polski i z zagranicy (np. Turniej Przyjaźni, Kasztanowa Bula). Ma znakomity kontakt z juniorami, zna ich środowisko lokalne i rodzinne, co w dużej mierze ułatwia jej pracę jako trenerki. W 2011 r. wraz ze swoimi wychowankami została powołana do 7-osobowej Reprezentacji Polski na World Children Sports Games (Światowe Igrzyska Dzieci i Młodzieży w dyscyplinach nieolimpijskich), które odbyły się w tureckiej Ankarze. Juniorzy pod opieką Marii Świetlik brali udział w wielu zawodach rankingowych zajmując czołowe miejsca, np. Mistrzostwa Polski Juniorów 2009 r. – IV miejsce, 2011 r. – II miejsce; 2012 r. – Mistrzostwa Polski Juniorów – I miejsce, co dało im możliwość reprezentowania Polski podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Petanque w 2013 r. we Francji, gdzie zajęli XI miejsce na świecie; Mistrzostwa Polski Juniorów w Petanque w 2013 r. – I miejsce i zapewniony udział w Mistrzostwach Europy w roku 2014. Maria Świetlik sama również bierze udział w wielu zawodach, np. Klubowych Mistrzostwach Polski, turniejach międzynarodowych, Mistrzostwach Polski Kobiet w 2011r. – VIII miejsce, w 2013 r. – IX miejsce. Z ramienia SKF „Sudety Petanque Boguszów-Gorce" była koordynatorem przygotowań i wyjazdu Reprezentacji Polski do Turcji i Francji. W czerwcu 2013 r. Marię Świetlik powołano na członka Rady Organizacji Pozarządowych Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Kazimierz Świetlik jest wieloletnim działaczem sportowym Boguszowa-Gorc. Współzałożyciel klubu gry w bule w Gorcach jako sekcji Wałbrzyskiego Klubu Bulistów im.S.Antasa, działającego przy Stowarzyszeniu Francuzów i Repatriantów z Francji na Dolnym Śląsku. Następnie założyciel i prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej „Sudety Petanque Boguszów-Gorce". Wieloletni licencjonowany zawodnik Polskiej Federacji Petanque posiadający certyfikat trenerski wydany przez Międzynarodową Federację Petanque. Prowadzone przez Pana Kazimierza Świetlika Stowarzyszenie przystępuje do wielu turniejów dla juniorów i seniorów. Już od kilku lat Stowarzyszenie pozyskuje środki z Urzędu Miejskiego w Boguszowie-Gorcach i Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu przystępując do konkursów na realizację zadania publicznego dla juniorów, dzięki czemu juniorzy mogą m.in. jeździć na zawody rangi mistrzowskiej i pucharowej. Stowarzyszenie było także organizatorem najważniejszej imprezy sportowej dla juniorów w 2012 r. – Mistrzostwa Polski Juniorów w petanque, w których wywalczyli złoto i udział w Mistrzostwach Świata Juniorów. Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Sudety Petanque Boguszów-Gorce" prowadzone przez Kazimierza Świetlika organizowało również wyjazd juniorów w 2011 r. do Turcji na Światowe Igrzyska Dzieci i Młodzieży w dyscyplinach nieolimpijskich ( 1 st World Children Sport Games), a w 2013 r. do Francji na Mistrzostwa Świata Juniorów w Petanque.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top