Zasłużeni nagrodzeni

Zasłużeni nagrodzeni

w Aktualności

Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury cztery osoby: Wiesława Kamińska, Marek Malinowski, Henryk Hniatuk i Przemysław Witek odebrały nagrody Starosty Wałbrzyskiego. Uroczyste wręczenie wyróżnień miało miejsce podczas obrad XIII Sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego. Nagrodę zbiorową przyznano Teatrowi Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

W tym roku do Starosty Wałbrzyskiego wpłynęło 9 wniosków o przygnanie nagród, w tym 7 o nagrodę indywidualną i 2 o nagrodę zbiorową. Wszystkie wnioski zostały złożone w terminie, przy czym jeden wniosek nie spełniał wymogów formalnych.

W konsekwencji przyznano w kategorii ,,Nowatorskie rozwiązania organizacyjne związane z kulturą i jej upowszechnianiem" nagrodę pani Wiesławie Kamińskiej , która Pracując w Muzeum w Wałbrzychu podejmuje szereg działań edukacyjnych, warsztatów malarskich i plastycznych dla dzieci i młodzieży z terenu Powiatu Wałbrzyskiego. Z jej inicjatywy powstał Muzealny Teatrzyk Malowania. Jest założycielką Grupy Poetycko – Literackiej ERRATO. Wszystkie działania grupy mają charakter społeczny oraz wpływają na rozwój i upowszechnianie kultury w Powiecie Wałbrzyskim. Ponadto pani Wiesława Kamińska jest założycielką Nieformalnej Grupy Artystycznej "Indeliera". Od lat wspiera działalność Polskiego Związku Głuchych – Koła Terenowego w Wałbrzychu. Jest laureatką wielu nagród, dyplomów i wyróżnień za upowszechnianie działalności muzealnej wśród dzieci i młodzieży z terenu Powiatu Wałbrzyskiego. Największym wyróżnieniem jakie otrzymała w 2010 r. jest nagroda Międzynarodowego Jury Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży – "Moja Przygoda w Muzeum" za krzewienie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania sztuką i muzealnictwem, którego organizatorem było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dwie nagrody za całokształt działalności w upowszechnianiu kultury – dla pana Marka Malinowskiego i pana Henryka Hniatuka.

Pan Marek Malinowski – poeta, prozaik, dziennikarz. Laureat wielu konkursów poetyckich i prozatorskich. Autor dziewięciu tomików poetyckich. Członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Autorów Polskich w Warszawie. Organizator wielu imprez artystyczno-literackich m.in.: spotkań autorskich, muzycznych, plastycznych, biesiad i karczm piwnych, "Wigilii u Poetów". Pomysłodawca i organizator "Jesiennych Spotkań z Poezją i Prozą", "Wałbrzyskich Ścieżek Literackich", ponadto organizator ,,Lekcji z Poezją", Giełdy Staroci oraz współorganizator "Kanapy Teatralnej", a także Wałbrzyskiego Wolnego Rynku Artystycznego". Autor scenariusza do filmu "Pożegnanie z Julią" zrealizowanego przez TVP 2. Inicjator Kolumny Literackiej w "Tygodniku Wałbrzyskim". Redaktor kilkunastu tomików i almanachów powiatu i byłego województwa wałbrzyskiego. Poprzez swoją działalność literacką i fotograficzną upamiętnia najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce od 1945 r. do dnia dzisiejszego na ziemi wałbrzyskiej. Poprzez swoją działalność literacką upowszechnia i promuje kulturę Powiatu Wałbrzyskiego.

Pan Henryk Hniatuk od 20 lat współpracuje ze Stowarzyszeniem w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Jest członkiem komitetu organizacyjnego i pomysłodawcą oraz organizatorem Międzynarodowych Plenerów Artystycznych na pograniczu polsko-czeskim. Jest również założycielem Polsko-Czeskiego Klubu Artystycznego ARS-STUDIO w Mieroszowie, które działa przy Mieroszowskim Centrum Kultury i skupia współpracujących ze sobą artystów polskich i czeskich. Poprzez swoją działalność przyczynia się do ożywienia życia kulturalnego małych miejscowości po obu stronach granicy polsko-czeskiej, upowszechniając oraz promując kulturę w kraju sąsiada, stając się propagatorem estetyki życia codziennego kultury artystycznej. Prace powstałe podczas organizowanych przez Henryka Hnatiuka plenerów wysyłane są do wielu krajów Europy, a nawet świata, promując Region Wałbrzyski w kraju i za granicą. Ponadto prowadzi dwa Zespoły Pieśni i Tańca: w Mieroszowie i Boguszowie-Gorcach. Jest laureatem wielu nagród, w tym m.in. Ministra Kultury, Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej oraz otrzymał tytuł "Zasłużony dla Miasta Boguszowa-Gorc". Swoją społeczną działalnością znacząco przyczynił się do kształtowania tożsamości regionalnej mieszkańców pogranicza polsko-czeskiego oraz do promocji Powiatu Wałbrzyskiego.

Przemysław Witek, który został nagrodzony w kategorii ,,Twórczość artystyczna, profesjonalna i amatorska", jest wybitnym pianistą młodego pokolenia. Niezwykły talent tego 26-letniego artysty, jego pracowitość, konsekwencja i aktywność w życiu muzycznym zaowocowały licznymi, prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami oraz wieloma wysokiej rangi stypendiami. Niezwykle ważne i godne szczególnego podkreślenia jest to, że przez cały czas utożsamia się z Wałbrzychem i Regionem Wałbrzyskim. Bierze aktywny udział w tutejszym życiu artystycznym – występuje z Filharmonią Sudecką, uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy w Zamku Książ, gra na interdyscyplinarnych przedsięwzięciach twórczych, głównie w Wałbrzychu i Szczawnie-Zdroju. Przemysław Witek jest znakomitym przykładem młodego artysty – człowieka sukcesu, urodzonego w Wałbrzychu, którego wybitny talent oraz ambitna postawa otworzyły drogę do znaczącej ogólnopolskiej i międzynarodowej kariery artystycznej. Podkreślanie przez niego korzeni wałbrzyskich w mediach, na stronie internetowej, jest jednocześnie niezwykle wartościową promocją Regionu Wałbrzyskiego. Dzięki niemu melomani w Polsce i za granicą poznają Region Wałbrzyski, jako miejsce sprzyjające rozwojowi wysoce utalentowanych młodych artystów, a młodym początkujący artystom dodaje wiary w siebie i możliwości osiągnięcia sukcesu.

Nagrody uroczyście wręczali podczas ostatniej sesji powiatu Starosta Wałbrzyski Robert Ławski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Szymon Heretyk.

Nagrodę zbiorową za nowatorskie rozwiązania organizacyjne, związane z kulturą i jej upowszechnianiem i edukacją teatralną otrzymał Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Auto uderzyło w drzewo

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku, do którego doszło przed chwilą na
Go to Top