Zaświadczenie dostaniesz od ręki

Zaświadczenie dostaniesz od ręki

w Gospodarka

Zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek wydawane "od ręki"? Teraz to już możliwe. Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całej Polsce, także i w Wałbrzychu, mogą drukować takie dokumenty bezpośrednio na salach obsługi klientów.

To kolejne z serii ułatwień dla przedsiębiorców, które w ostatnim czasie wprowadził ZUS. Zaświadczenia o niezaleganiu – potrzebne np. do udziału w przetargach – dotychczas wydawane było w ciągu siedmiu dni roboczych. Ale teraz nie trzeba czekać tak długo. Płatnicy, którzy na koncie w ZUS nie mają żadnych zaległości lub błędów, ani nie toczy się w stosunku do nich żadne postępowanie wyjaśniające, mogą otrzymać zaświadczenie niemal natychmiast – w ciągu 15 minut od złożenia wniosku.

– W przypadku spraw wymagających wyjaśnienia, zachowany jest dotychczasowy tryb wydawania zaświadczeń – zaznacza jednak Iwona Kowalska, rzecznik prasowy ZUS. – W takim przypadku ZUS musi dokładnie zweryfikować dane na koncie płatnika i może to zająć kilka dni.

Trzeba też pamiętać, że w przypadku ujawnienia zaległości lub błędów wymagających korekty danych na koncie – ZUS wyda decyzję o odmowie wydania zaświadczenia o niezaleganiu. – Warto zwrócić uwagę, aby osoba, która składa wniosek o wydanie zaświadczenia w imieniupłatnika (np. jeden z zatrudnionych pracowników), miała przy sobie upoważnienie do odbioru gotowego dokumentu. Jeśli zaświadczenie zechce odebrać osoba nieupoważniona, pracownik ZUS odmówi jego wydania. Oczywiście upoważnienia nie potrzebuje płatnik, który odbiera zaświadczenie osobiście – dodaje Iwona Kowalska.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek ubezpieczeniowych można złożyć w ZUS przez Internet, korzystając z Elektronicznego Urzędu Podawczego (http://eup.zus.pl). Samego zaświadczenia ZUS nie odeśle jednak tą samą drogą – może ono być wydane wyłącznie w formie papierowej. Przy składaniu wniosku płatnik może poprosić o wysłanie dokumentu pocztą na wskazany adres, lub umówić się na odbiór w placówce Zakładu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Inwestycyjne wsparcie

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyznano dodatkowe środki na program ochrony gruntów rolnych,

Minister w urzędzie

Reformie rynku pracy oraz zmianom w przepisach pozwalających na zatrudnianie cudzoziemców poświęcone

Umowa podpisana

Pełniący funkcję Burmistrz Miasta Boguszowa-Gorc Krzysztof Kumorek podpisał umowę na realizację zadania
Go to Top