Zbudują najdłuższy tunel w Polsce

Zbudują najdłuższy tunel w Polsce

w Aktualności

Tunel o długości 2290 m powstanie w ciągu drogi S3 na wysokości miejscowości Stare Bogaczowice. Będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Drugi znacznie krótszy (310 m) powstanie na wysokości miejscowości Gostków.

Oba tunele będą dwukomorowe, dla każdego kierunku ruchu powstanie osobna komora po dwa pasy w każdą stronę. Projektowana droga przecina pasmo Gór Wałbrzyskich przebiegających pomiędzy Marciszowem a Wałbrzychem. Nie ma możliwości obejścia pasma górskiego. Od zachodu Góry Wałbrzyskie przechodzą w Góry Kaczawskie z Rudawskim Parkiem Krajobrazowym, a od wschodu znajdują się miasta: Świebodzice , Szczawno Zdrój i Wałbrzych z Książańskim Parkiem Krajobrazowym.W związku z tym, że budowa tunelu jest zadaniem trudnym, a w Polsce bardzo rzadko wykonywanym, GDDKiA postanowiła ogłosić przetarg na wyłonienie specjalisty w dziedzinie budowie tuneli, tzw. konsultanta, który będzie nadzorował zarówno przygotowanie projektu , jak i samą budowę tuneli. Przetarg na konsultanta zostanie ogłoszony w lipcu. Oba tunele wybudowane zostaną na odcinku S3 przebiegającej od Legnicy do Lubawki. Będzie to ok. 70 km odcinek drogi z dwiema jezdniami po dwa pasy ruchu w każdą stronę.Na trasie powstanie – 6 węzłów drogowych: Legnica II, Jawor, Bolków, Ptaszków, Kamienna Góra, Lubawka. – 2 MOP-y (Miejsca Obsługi Podróżnych): Brachów, Jaczków – urządzenia ochrony środowiska (przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne, urządzenia oczyszczające)Przebudowane zostaną drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne krzyżujące się z planowaną drogą .

GDDKiA ogłosiła przetarg (14.06) na wykonawcę Projektu Budowlanego dla S3 Legnica-Lubawka i tuneli znajdujących się w jej ciągu. Wykonawca będzie miał 11 m-cy na opracowanie projektu, następnie zostanie wyłoniony wykonawca projektu wykonawczego. Planujemy, że budowa trasy z Legnicy do Lubawki rozpocznie się w IV kwartale 2011 roku, a zakończy w III kwartale 2013 r. GDDKiA w najbliższym czasie planuje także ogłosić przetarg na projekt budowlany dla północnego odcinka S3 Nowa Sól-Legnica.

Droga ekspresowa S3 jest położona w uzupełniającym korytarzu TINA łączącym wybrzeże Polski z paneuropejskimi korytarzami transportowymi. Prowadzi południkowo od zespołu portów morskich Świnoujście-Szczecin na północy, następnie wzdłuż zachodniej granicy kraju, przez ośrodki miejskie Gorzowa Wlkp. I Zielonej Góry, Zagłębie Miedziowe (Głogów, Lubin, Polkowice, Legnica) do południowej granicy z Czechami. S3 będzie miała kontynuację na terenie Republiki Czeskiej, co wynika z umowy między Rządem RP a Rządem Czeskim, podpisanej w 2005 roku.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Groźne zderzenie

Pogotowie ratunkowe zabrało kobietę  poszkodowaną w wypadku, do którego doszło dzisiaj w

Nowe atrakcje

Można już wypożyczyć rowery w Parku Aktywności „Czarodziejska Góra” w Jedlinie-Zdroju. Na

Przystanek kolejowy Dzikowiec

Rada Ministrów przyjęła uchwałę o utworzeniu Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków
Go to Top