Zima rujnuje budżet

Zima rujnuje budżet

w Aktualności

Prezydentom Wałbrzycha trzęsą się ręce, gdy podpisują kolejne faktury za odśnieżanie. A tych coraz więcej. Tylko w grudniu miasto zapłaciło 500 tysięcy złotych. W styczniu kwota ta wzrosła o kolejne 200 tysięcy. Czy starczy nam środków na odśnieżanie?

Rozmowa z Mirosławem Bartolikiem, zastępcą prezydenta Wałbrzych

 

– Ile kosztowało miasto do tej pory odśnieżanie dróg gminnych?

– Faktura grudniowa za odśnieżanie dróg gminnych wyniosła ponad pół miliona złotych. Styczniowa jest wyniesie około osiemset tysięcy złotych. To połowa środków budżetowych na ten rok.

– Czy przewidywania, założenia się zatem sprawdziły?

– O tym jaka będzie realizacja planu ostatecznie pokaże zima. Na pewno nie będzie takiej sytuacji, że tych środków zabraknie. W pierwszej kolejności odśnieżamy drogi, po których porusza się komunikacja zbiorowa.

– A co z drogami bocznymi, uliczkami osiedlowymi?

– Przypominam, że to nie jest tylko obowiązek gmin. To także obowiązek zarządców innych dróg, a przede wszystkim zarządców nieruchomości. Wszystkie te ciągi pieszo – jezdne na osiedlach są w gestii spółdzielni. Taj jak na przykład na Podzamczu. Trzeba te środki budżetowe zmierzyć z potrzebami i na to nakładają się te możliwości.

– Czy zarządcy poszczególnych dróg współpracują ze sobą?

– Niestety nie udało się jej nawiązać. Przed każdym sezonem kilkakrotnie próbowaliśmy taką współpracę nawiązać. Niestety każdy z zarządców ma swoje budżety, swoje plany i systemy odśnieżania. Przedstawiliśmy swoje możliwości, poprosiliśmy o informacje od innych zarządców. Kiedy ten śnieg spadł okazało się, że nie zawsze te deklaracje weszły w czyn. Cyklicznie spotykamy się, monitorujemy pogodę i podejmujemy określone działania. Ponadto uzyskujemy informacje od naszego głównego zarządcy nieruchomości, którym jest Miejski Zarząd Budynków. W ubiegłym tygodniu mieliśmy kolejne spotkanie z przedstawicielami starostwa, aby wymóc na nich większe działania. Prawda jest taka, że my na drogi gminne wydajemy znacznie więcej niż inni zarządcy.

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Wojskowi w powiecie

Na zaproszenie starosty Krzysztofa Kwiatkowskiego ziemię wałbrzyską odwiedzili  żołnierze z 12 Szczecińskiej

Wypadek paralotniarza

\W okresie wakacyjnym niemal codziennie dochodzi do wypadków w rejonie działania Grupy
Go to Top