ZUS wylosował przydział do funduszy

ZUS wylosował przydział do funduszy

w Gospodarka

Ponad 93 tysiące osób otrzymało w drodze losowania przydział do sześciu otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Losowanie odbyło się w siedzibie Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Losowanie przydziału do OFE obejmuje osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i po raz pierwszy podejmując zatrudnienie nie zgłosiły się do żadnego funduszu (obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26. roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy-zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie). Każdej osobie, która nie dopełniła tego obowiązku w ciągu 7 dni od podjęcia zatrudnienia, ZUS przypomina o konieczności zgłoszenia się do OFE. Przed lipcowym losowaniem ZUS wysłał ponad 267 546 takich przypomnień.

Osoby biorące udział w losowaniu są przydzielane tylko do tych funduszy, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE. Z losowania wyłączone są trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne.

W losowaniu przeprowadzonym 30 lipca 2010 r. uczestniczyło sześć otwartych funduszy emerytalnych: Amplico OFE, Allianz Polska OFE, OFE Pocztylion, AEGON OFE, AXA OFE, Generali OFE. Do pięciu funduszy przydzielonych zostało po 15 534 osób a do szóstego (Generali) – 15 539.

Po losowaniu ZUS informuje poszczególne OFE o jego wynikach. Fundusze mają obowiązek poinformowania swoich nowych członków, że stali się ich klientami. Również Zakład informuje ubezpieczonych objętych losowaniem, do którego funduszu trafili.

Losowanie członków otwartych funduszy odbywa się dwa razy w roku: – w ostatnim dniu roboczym stycznia (ostateczny termin wyboru OFE to 10 stycznia),- w ostatnim dniu roboczym lipca (ostateczny termin wyboru OFE to 10 lipca).

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Inwestycyjne wsparcie

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyznano dodatkowe środki na program ochrony gruntów rolnych,

Minister w urzędzie

Reformie rynku pracy oraz zmianom w przepisach pozwalających na zatrudnianie cudzoziemców poświęcone
Go to Top