Awanse na 100-lecie polskiej policji

w 112/Bez kategorii/Wałbrzych

W Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej. W tym dniu awanse na wyższe stopnie służbowe odebrało 115 funkcjonariuszy. Wyróżnieni zostali także pracownicy policji oraz uczniowie klasy policyjnej Zespołu Szkół nr 4 w Wałbrzychu. Odznaczenia otrzymali również policyjni związkowcy.

Uroczystość poprzedzona była mszą świętą w intencji funkcjonariuszy, która odprawiona została w niedzielę 14 lipca w Kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w Starych Bogaczowicach. Uroczysta msza święta z okazji 100 rocznicy powołania Policji Państwowej, Następnego dnia o godzinie 11:00 w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju rozpoczęła się natomiast uroczysta zbiórka z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej. W tym dniu miło było nam powitać I Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu insp. Piotra Leciejewskiego.  Swoją obecnością zaszczycili nas delegat księdza Biskupa Świdnickiego, ks. prałat Marek Korgul, wikarusz biskupi, Wicewojewoda Dolnośląski Kamil Zieliński, Zastępca Prezydent Miasta Wałbrzycha Sylwia Bielawska, Wicestarosta Powiatu Wałbrzyskiego Iwona Frankowska oraz przedstawiciele władz samorządowych gmin powiatu wałbrzyskiego. Na uroczystość przybyli licznie przedstawiciele służb mundurowych, uczelni wyższych, firm, instytucji, a także związkowcy oraz nasze rodziny.

Ceremonia rozpoczęła się od meldunku złożonego I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu i wprowadzenia sztandaru. Przybyłych gości przywitał Komendanta Miejski Policji w Wałbrzychu  kom. Krzysztof Lewandowski, który w swoim przemówieniu podkreślił, że to w wielu przypadkach od podejmowanych przez policjantów decyzji zależy życie i zdrowie ludzkie. – Często, będąc nawet po służbie, podejmujecie działania ratujące ludzkie życie. W ostatnim roku z dumą czytałem podziękowania dla Was skierowane na moje ręce. Tak było w przypadku policjanta z komisariatu w Głuszycy, który jadąc po służbie do domu, w miejscowości Świerki jako jedyny zareagował na widok dwojga starszych ludzi leżących na poboczu ruchliwej drogi potrzebujących natychmiastowej pomocy. Taką samą dumę odczuwałem, gdy policjanci ruchu drogowego wspólnie z jedynym z przechodniów przy al. Wyzwolenia w Wałbrzychu resuscytowali, do czasu przybycia służb medycznych, mężczyznę, u którego ustały czynności życiowe. Dzięki Waszemu skutecznemu działaniu mieszkaniec naszego miasta po krótkim pobycie w szpitalu wrócił już do zdrowia. Cały czas mam przed oczami zdjęcie funkcjonariusza z wydziału prewencji wałbrzyskiej komendy, który w styczniu tego roku z bloku objętego pożarem wyniósł kilkuletniego chłopca, ratując mu życie. Warto dodać, że życie naszemu funkcjonariuszowi zawdzięcza również dwoje turystów z Czech, którzy zsunęli się z 400 metrowego zbocza górskiego w rejonie Śnieżki. To będący w czasie w wolnym od służby wałbrzyski policjant udzielił jednemu z poszkodowanych pierwszej pomocy i wezwał służby ratownicze, które ostatecznie odnalazły poszkodowaną kobietę – mówił komendant. Ponadto podziękował  przy tej wyjątkowej, historycznej okazji jaką jest 100. rocznica powstania Policji Państwowej, wszystkim policjantkom, policjantom i pracownikom Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu za wytężoną, efektywną służbę i pracę, za systematyczne podnoszenie swoich kwalifikacji, za prezentowany w codziennej służbie profesjonalizm i zaangażowanie w wykonywanie powierzonych obowiązków oraz za odwagę, którą niejednokrotnie trzeba się  wykazywać w trudnych, czasami krytycznych sytuacjach

W dalszej części uroczystości I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu insp. Piotr Leciejewski oraz Komendant Miejski Policji w Wałbrzychu kom. Krzysztof Lewandowski wręczyli akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Z okazji Święta Policji kom. Krzysztof Lewandowski wyróżnił sześciu pracowników naszej jednostki, wręczając im Listy Gratulacyjne. Listami Gratulacyjnymi oraz drobnymi upominkami zostali również wyróżnieni najlepsi uczniowie kształcący w IV Liceum Ogólnokształcącym w klasie o profilu policyjnym. Odznaczenia  w postaci medali Krzyż Niepodległości z Gwiazdą, Krzyż Niepodległości oraz 25-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów odebrali także wyróżnieni związkowy. Krzyż Niepodległości kl. II z rąk Przewodniczącego Niezależnego Związku Zawodowego Emerytów i Rencistów Policyjnych otrzymała także Pani Irena Skurkiewicz. Wicewojewoda Dolnośląski Kamil Zieliński i Zastępca Prezydenta Wałbrzycha Sylwia Bielawska złożyli wszystkim policjantom najszczersze życzenia oraz podziękowali za wysiłek włożony w codzienną służbę. Do podziękowań tych przyłączyli się także ks. prałat Marek Korgul, wikarusz biskupi oraz pozostali goście. I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu insp. Piotr Leciejewski w czasie swojego wystąpienia przypomniał po raz kolejny, że to dzięki zaangażowaniu policjantów oraz pracowników Policji mieszkańcy Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego z roku na rok mogą czuć się coraz bezpieczniej. Uroczystość zakończono złożeniem przez dowódcę uroczystości podinsp. Arkadiusza Wojnowskiego meldunku oraz odprowadzeniem sztandaru Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu. W tym roku na wyższe stopnie służbowe awansowało 115 funkcjonariuszy wałbrzyskiego garnizonu, w tym: 4 oficerów, 52 aspirantów i 47 sierżantów oraz 12 posterunkowych.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od 112

Auto uderzyło w drzewo

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku, do którego doszło przed chwilą na
Go to Top