Dożynki i Święto Pieroga

w Czarny Bór/Powiat

Tradycyjne, Czarnoborskie Dożynki, wielobarwne stoiska ze swojskim jadłem oraz legendarne Dolnośląskie Święto Pieroga sprawiły, że w pierwszą niedzielę września stadion gminny w Czarnym, Borze odwiedziły tłumy uczestników spragnionych wyjątkowego dożynkowego klimatu oraz niepowtarzalnych wiejskich przysmaków.

Jak tradycja każe była oczywiście uroczysta Msza święta w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, był też dożynkowy korowód na czele z rozśpiewaną, góralską Kapelą Janicki. Za kapelą pięknie udekorowanymi traktorami ruszyli: Wójt Gminy Czarny Bór Adam Górecki, dożynkowi Starostowie, dostojni goście, czarnoborskie sołectwa z wieńcami dożynkowymi, mieszkańcy gminy oraz liczna delegacja z zaprzyjaźnionej niemieckiej, miejscowości Wittgendorf.

Po korowodzie rozpoczął się obrzęd Misterium Chleba, podczas którego Starości Dożynek – (Państwo Wiesława i Kazimierz Kłosowscy) wręczyli gospodarzowi dożynek – wójtowi gminy – bochen chleba upieczony z tegorocznych plonów. Gospodarz zapewniając, że będzie dzielił bochen sprawiedliwie rozdał go uczestnikom uroczystości.

Jak co roku było mnóstwo ludowego grania i śpiewania. Z przytupem na dożynkowej scenie zaprezentowały się lokalne zespoły: Janicki, Grzędowianki, Radość i Złote Nutki. Był też konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy, w tym roku międzynarodowy – bo z udziałem wieńca z Wittgendorf. Oceny wieńców podjęło się jury w składzie: Poseł Marcin Gwóźdź, Wicemarszałek Grzegorz Macko oraz Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Krzysztof Kwiatkowski. Podczas czarnoborskich Dożynek i legendarnego Święta Pieroga nie mogło oczywiście zabraknąć pierogowego konkursu. W tym roku wyboru tych najpyszniejszych dokonali: Marcin Gwóźdź (Poseł na Sejm), Grzegorz Macko (Wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego), Sylwia Dąbrowska (Burmistrz Boguszowa-Gorc), Janusz Chodasewicz (Burmistrz Kamiennej Góry), Wiesław Cepielik, (Wójt Gminy Marciszów), Marek Dyduch poseł na sejm, Marek Fedoruk (Burmistrz Szczawna Zdroju). Do laureatów trafiły atrakcyjne nagrody w postaci Voucherów na sprzęt RTV AGD.

Podczas Dożynek specjalne atrakcje przygotowano też dla całych rodzin. Był wiejski plac zabaw, pierogowe warsztaty, malowanie na sianie oraz warsztaty w glinie. Można było urządzić sobie spacer z alpakami, przejechać się na kucykach oraz zaprzyjaźni z wyjątkowymi kurkami i owieczkami z Chicken Landu w Borównie, a zwieńczeniem imprezy była zabawa taneczna w rytm znanych i kochanych przebojów. Publiczność do tańca zagrzewał Dolnośląski DI Team.

Organizatorzy wydarzenia podkreślają że wyjątkowa, rodzinna atmosfera, niepowtarzalny charakter Dożynek i Pierogowego Festiwalu, który na czarnoborski stadion przyciąga tłumy to zasługa współpracy całej rzeszy ludzi. – Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom, stowarzyszeniom, gminnym sołectwom, jednostkom OSP, pracownikom Urzędu Gminy, Biblioteka + Centrum Kultury w Czarnym Borze, pracownikom gospodarczym, pracownikom Gminny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czarnym Borze, wszystkim wolontariuszom, gospodarzom, sponsorom oraz osobom prywatnym, które współtworzyły wydarzenie. Bez Was by się nie udało – zaznaczają zgodnie. .

W Dożynkowych konkursach nagrody zdobyli:

Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy

I Miejsce ex aequo – Sołectwo Borówno

I Miejsce ex aequo – Sołectwo Czarny Bór

III Miejsce Sołectwo – Jaczków

Wyróżnienie – Wittgendorf

Wyróżnienie – Sołectwo Grzędy

Wyróżnienie – Sołectwo Witków

Nagroda Wicemarszałka Grzegorza Macko za ośpiewanie wieńca – Sołectwo Borówno

Konkurs na najsmaczniejsze Pierogi

Ekipy Amatorskie:

I miejsce – Małgorzata Turek

II miejsce – Danuta Pogwizd

III miejsce – Malwina Lutkiewicz

Instytucje i organizacje:

I miejsce zajęło – Klub Seniora w Boguszowie-Gorcach

II miejsce – UKN Melafir

III miejsce – Niezłe Ziółko z Uniemyśla

Kucharze profesjonaliści:

I miejsce – Restauracja „Cesarskie Podwórko”

II miejsce – „Chatka Vladka”;

III miejsce – Pierogarnia „Pierógsy”

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Czarny Bór

Zawody rowerowe MTB

Aż 130 zawodników stanęło na starcie zawodów rowerowych, które rozegrano nad zalewem

Spółdzielnia powołana

W siedzibie Inkubatora Przedsiębiorczości w Czadrowie odbyło się zebranie założycielskie Spółdzielni Energetycznej
Go to Top