Zakończenie roku akademickiego

w Czarny Bór

Wycieczka i odkrywanie historycznych ciekawostek Zamku Grodziec, pasjonujący wykład w Krainie Wygasłych Wulkanów i autobus pełen rozśpiewanych studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Właśnie tak, Rok Akademicki 2022/2023 zakończył czarnoborski UTW.

Jak mówi Klaudia Kasprzyk – starościna UTW – był to bardzo intensywny rok, pełen naukowych wrażeń, wycieczek i rozmaitych projektów, w tym m.in. „Senioralnej Akademii Kultury” dofinansowanej ze środków WSSE „INVEST PARK”. Były wyjazdy do muzeów, teatrów i moc ciekawych zajęć. – Za nami cykl warsztatów z psycholożkami Martyną Sadzawiec i Agatą Kolską-Mazan, które uczyły jak dbać o psychiczny dobrostan. Były też intensywne zajęcia gimnastyczne z fizjoterapeutką – Beatą Przysło, która z kolei zadbała o dobrostan fizyczny studentów. Mijający rok to też niezwykle zajmujące spotkania i wykłady m.in. z prof. Jerzym Detyną – wykładowcą Politechniki Wrocławskiej, Robertem Główczykiem – muzealnikiem i kulturoznawcą, dr Moniką Bisek-Grąz – antropolożką kultury, Marzeną Prokopowicz-Sawicką – absolwentką Akademii Sztuk Pięknych, czy Markiem Zawadą – dyrektorem DCLU – wylicza.

Ostatni (w tym semestrze) wykład odbył się 29 czerwca br. w gościnnych progach Gościńca pod Gruszą w Krainie Wygasłych Wulkanów gdzie studenci wysłuchali opowieści o Pawle Edmundzie Strzeleckim, który znany jest na całym świecie ze swoich podróży, odkryć geograficznych i prac naukowych. Jednak jego działania jako jednego z najwybitniejszych europejskich filantropów nie są już tak szeroko znane. Było więc nie tylko o niezwykłych odkryciach i niespełnionej miłości, przez którą zmuszony był do emigracji, ale przede wszystkim o setkach tysięcy, uratowanych od śmierci głodowej irlandzkich dzieci i zasługach Strzeleckiego w walce z wielkim głodem pustoszącym Irlandię w połowie XIX wieku. O wybitnym podróżniku, naukowcy i filantropie opowiedział Robert Maciąg – pisarz, reportażysta i podróżnik (wykład zorganizowano w ramach zadania „Kto ja? Ja nie napiszę książki?” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury).

Po wykładzie był oczywiście czas na dyskusję, wpisy do indeksów oraz rozdanie Świadectw Ukończenia Roku Akademickiego 2022/2023. W imieniu wójta gminy Czarny Bór, świadectwa studentom wręczyły Dorota Skibska – Zastępca Wójta oraz Katarzyna Bernaś – Dyrektor B+CK. Ostatni semestralne spotkanie było też doskonałą okazją do podsumowania roku, wycieczki i integracji studentów na Zamku Grodziec, który zachwycił architekturą, niezwykłą historią i wspaniałą przewodniczką pełną pasji i historycznej wiedzy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Czarny Bór

Dożynki i Święto Pieroga

Tradycyjne, Czarnoborskie Dożynki, wielobarwne stoiska ze swojskim jadłem oraz legendarne Dolnośląskie Święto

Zawody rowerowe MTB

Aż 130 zawodników stanęło na starcie zawodów rowerowych, które rozegrano nad zalewem

Spółdzielnia powołana

W siedzibie Inkubatora Przedsiębiorczości w Czadrowie odbyło się zebranie założycielskie Spółdzielni Energetycznej
Go to Top