Badora zastępuje Kaśnikowską

Badora zastępuje Kaśnikowską

w Gospodarka

Wałbrzyszanin Maciej Badora został nowym prezesem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Podczas walnego zgromadzenia wspólników wybrano również jednego wiceprezesa. To Michał Szukała ze Świdnicy. Zaakceptowany przez większość samorządów Stanisław Rakoczy z województwa opolskiego nie otrzymał poparcia przedstawiciela Skarbu Państwa, które ma większościowy pakiet udziałów. – Zostawiamy spółkę w doskonałej kondycji. W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej działa 164 inwestorów,którzy zatrudnią ponad 44 tysiące osób – mówiła żegnająca się prezes Barbara Kaśnikowska, która przedstawiła kadrze swojego następcę. – Za wcześnie mówić o wizji. Najpierw muszę zapoznać się szczegółowo z tym, co zostało zrobione do tej pory. Wiedza, którą mam na tę chwilę, jest wiedzą powszechna. Najpierw zapoznam się z materiałami – podkreślał nowy prezes.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” to największa z 14 SSE w Polsce. Działają w niej 184 firmy, które zatrudniają ponad 44 300 osób i zainwestowały przeszło 21,7 mld złotych. Co czwarty przedsiębiorca reprezentuje branżę motoryzacyjną. Firmy z tego sektora zainwestowały ponad połowę łącznych nakładów w WSSE i zatrudniają 20 tys. pracowników. Co trzecie przedsiębiorstwo posiada polski kapitał. Blisko połowa firm to przedstawiciele mikro, małego lub średniego biznesu.

Wałbrzyska Strefa obejmuje tereny w 48 miejscowościach Polski południowo-zachodniej, w województwach: dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim i lubuskim. 1300 ha terenu pozostaje do dyspozycji inwestorów. Przedsiębiorcy działający w specjalnych strefach ekonomicznych są uprawnieni do korzystania z pomocy publicznej. Ulgi podatkowe w WSSE wahają się od 25% do 55% kosztów inwestycji lub dwuletnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników. Zależą od wielkości przedsiębiorstwa (im mniejsza firma tym większa ulga) oraz lokalizacji inwestycji.

Strefa obejmuje przedsiębiorców opieką na każdym etapie prowadzenia inwestycji. Proponuje firmom bezpłatne szkolenia oraz udział w targach i spotkaniach B2B. Prowadzi również grupę zakupową, dzięki której udało się obniżyć koszty zakupu energii nawet o 23%. Oferuje także najem pomieszczeń biurowych i obiektów przemysłowych. W 2014 roku przeprowadziła pilotażowy projekt budowy hal, który zakończył się sukcesem. Obiekty w Wałbrzychu, Bolesławcu, Kłodzku i Nowej Rudzie zostały zagospodarowane przez inwestorów. Obecnie budowane są trzy kolejne hale: w Dzierżoniowie, Twardogórze oraz we Wrześni.

WSSE angażuje się również w dostosowanie szkolnictwa zawodowego do potrzeb przedsiębiorców. Dzięki działaniom Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU” stworzono dwie klasy patronackie prowadzone przez firmy działające w strefie. W tym roku zapowiedziano powstanie kolejnych czterech klas.

Za jakość i kompleksowość obsługi przedsiębiorców WSSE została wyróżniona w prestiżowym rankingu fDi Magazine grupy Financial Times. Doceniono ją także jako miejsce szczególnie polecane na inwestycje w Europie.

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Odnowa Dolnośląskiej Wsi

Ponad 20  gmin z regionu wałbrzyskiego otrzymało dotacje na przyjazne mieszkańcom zagospodarowanie

Budują centrum przesiadkowe

Gmina Głuszyca rozpoczęła kolejną dużą inwestycję, która przyczyni się poprawy komfortu życia
Go to Top