Co dalej z Górnikiem?

w Sport/Wałbrzych

– Drodzy rodzice! Jeżeli nie jest Wam obojętny los Waszych dzieci, które należą do Klubu Górnik Wałbrzych pomyślmy wspólnie jak My możemy pomóc zarządowi klubu tej walce z władzami miasta. Na dzień dzisiejszy jest plan, aby napisać petycję do prezydenta na której będziemy chcieli zebrać podpisy Wszystkich rodziców. Pokażmy, że nie tylko kibicom ale nam również zależy na losie naszego klubu –  apeluje w mediach społecznościowych Akademia piłkarska Górnika Wałbrzych.

Fot(Górnik)

Sytuacja biało-niebieskich wciąż patowa. Przełomu nie było zarówno na konferencji prasowej władz miasta, jak i na sesji rady miejskiej. – Chcemy położyć kres pojawiającym się w przestrzeni publicznej informacjom, jakoby gmina w jakiś sposób przyczyniała się do tego, że Górnik Wałbrzych likwiduje się – mówiła wiceprezydent Sylwia Bielawska, gdy spotkała się przed Ratuszem z dziennikarzami. Podkreślała, że gmina Wałbrzych od lat starała się, aby w ramach posiadanego budżetu, wygospodarować odpowiednią ilość środków finansowych na działalność tego klubu. W roku 2018 była to kwota 465 000 złotych. W tym roku przewidziana kwota to 376 500 złotych.  –  Według naszych obliczeń pokrywały te kwoty około 90 procent wydatków budżetu klubu. Poza tym jeżeli porównamy te kwoty z kwotami, które są dostępne na stronie Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej jeżeli chodzi o finansowanie klubów III czy IV-ligowych, to na tym tle wypadamy bardzo korzystnie – podkreślała Sylwia Bielawska.

Gmina podjęła decyzję o wstrzymaniu kolejnej kwoty w wysokości 88 000 złotych na szkolenie dzieci i młodzieży. Powodem jest fakt, że zarząd klubu podał się do dymisji, a w klubie został powołany prokurent. Przedstawiciele samorządu twierdzą, że takie rozwiązanie może być obciążone błędem prawnym. Tymczasem Sebastian Raciniewski, prezes klubu Górnik Nowe Miasto, przedstawił pomysł konsolidacji klubów sportowych. Konsolidacja ma na celu odpowiednie wykorzystanie środków przekazywanych klubom przez miasto, ale również zwiększenie efektywności treningów i poprawę wyszkolenia dzieci i młodzieży. Nowy system ma ruszyć od września.

Przełomu nie było również na sesji rady miejskiej, która odbyła się dzień później. Przyszła na nią grupa około stu kibiców. Sympatycy biało-niebieskich  chcieli przedstawić radnym sytuację panującą w klubie. Jako jeden z argumentów przemawiających potrzebą ratowania klubu przestawiali jego historię i dorobek. Sugerowali, że miasto nie angażuje się w pełni w utrzymanie Górnika oraz że klub musi płacić spółce Aqua-Zdrój duża część z dotacji za wykorzystywanie obiektów sportowych. Przewodnicząca Rady Miasta Wałbrzycha Maria Romańska zaproponowała kibicom, aby próbowali się porozumieć z innymi klubami i powrót do dyskusji z Radą Sportu we wrześniu. Kibice nie chcą czekać. Boją się, że we wrześniu będzie już za późno na jakiekolwiek rozmowy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Sport

Zawody rowerowe MTB

Aż 130 zawodników stanęło na starcie zawodów rowerowych, które rozegrano nad zalewem
Go to Top