Odebrali Diamenty Wolności

Odebrali Diamenty Wolności

w Region

– Ja przyjeżdżam tutaj, bo to jest wyjątkowe miasto – mówił prof. Leszek Balcerowicz odbierając Diament Wolności, specjalną nagrodę ustanowioną przez Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich dla wybitnych osobistości życia publicznego w Polsce na wczorajszych obchodach 20-lecie istnienia SPiKŚ.

– Gdy blisko trzydzieści lat temu wspólnie z przyjacielem Andrzejem Lepakiem-Przybyłowiczem zdecydowałem się na bardzo ryzykowny w tamtych czasach krok pożegnałem się z państwową, wtedy bardzo dobrą, posadą i rozpocząłem własną działalność gospodarczą, w pełni dostrzec mogłem, jak trudne to były czasy dla osób mających własne pomysły na życie do zrealizowania – podczas otwarcia jubileuszowej gali powiedział Edward Szywała, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. – Nie wiedzieliśmy wówczas, że zmiany na lepsze przyjdą tak szybko. I oby trwały. Chcąc podkreślić znaczenie tych zmian, SPiKŚ ustanowiło Diamenty Wolności – nagrody dla osób, które nie tylko w okresie przemian gospodarczo-ustrojowych, ale też w ciągu dwudziestu lat istnienia wolnej i demokratycznej Polski wspierały przedsiębiorczość i stymulowali rozwój gospodarczy. – To dzięki nim nasze stowarzyszenie już od dwudziestu lat istnieje, działa i pracuje na rzecz idei demokracji, wolności gospodarczej i obywatelskiego rozwoju – mówi Edward Szywała.

Pierwsze Diamenty, szklane statuetki autorstwa wrocławskiej artystki Anny Domańskiej, przyznano sześciu osobom: prezydentom Lechowi Wałęsie i Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu, prof. Leszkowi Balcerowiczowi, Adamowi Michnikowi i Władysławowi Frasyniukowi. Czterech laureatów nie mogło odebrać ich osobiście. W imieniu Aleksandra Kwaśniewskiego nagrodę przyjmował poseł Ryszard Kalisz, a w imieniu premiera Tadeusza Mazowieckiego – Jan Lityński. Lech Wałęsa odbierze swój Diament Wolności podczas październikowej wizyty w Opolu. – Mam nadzieję, że Władek Frasyniuk odbierze swój Diament w najbliższym czasie w Świdnicy – mówił Edward Szywała. Podczas gali nadano także tytuły Członków Honorowych SPiKŚ. Otrzymali je prof. Jan Miodek, popularyzator wiedzy o języku polskim, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, i Marek Woron, kanclerz Loży Dolnośląskiej BCC we Wrocławiu. Jak co pięć lat, podczas jubileuszu, wręczono także nagrody Wiecznego Pióra. Odebrali je: w imieniu Andrzeja Arendarskiego, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie Marek Kłoczko, sekretarz KIG oraz poseł Ryszard Kalisz, pisarz, były poseł Mirosław Sośnicki oraz były minister gospodarki i poseł Tadeusz Syryjczyk. Wysokie odznaczenia państwowe za działalność społeczną i charytatywną odebrali w czasie gali członkowie SPiKŚ. Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali: Marek Kowalski, Ryszard Nowak i Jerzy Skonieczny, zaś Brązowe – Jacek Domejko, Ryszard Sobański i Janusz Szostak. Brązowy Krzyż Zasługi otrzyma też Jerzy Markiewicz, który niestety nie był obecny na gali.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Dożynki i Święto Pieroga

Tradycyjne, Czarnoborskie Dożynki, wielobarwne stoiska ze swojskim jadłem oraz legendarne Dolnośląskie Święto

„Dzikie” dożynki

Sołectwo Czarny Bór zwycięzcą konkursu na najpiękniejszy wieniec powiatowy podczas Dożynek Gminno-

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Festiwal Sera

Po raz kolejny organizatorzy Festiwalu Sera w Dziećmorowicach czyli Centrum Kultury i

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top