Połączyli szkoły

Połączyli szkoły

w Region

Wspólny budynek dla III i IV LO w Świdnicy, a w niedalekiej przyszłości nie wykluczone, że te dwie szkoły staną się jedną placówką. Taką decyzję podjęli radni powiatu świdnickiego, mimo wielu kontrowersji i wątpliwości związanych z mocno różniącą się ofertą dydaktyczną. Starosta świdnicki, Zygmunt Worsa nie wyklucza, że podobna sytuacja może spotkać Zespół Szkół Ekonomicznych i Zespół Szkół Hotelarsko – Turystycznych w Świdnicy.

Już od września „artystyczne” III LO i „mundurowe” IV LO w Świdnicy będą miały wspólną siedzibę, o czym radni powiatu zdecydowali 19 głosami przy 6 przeciwnych. – Decyzja ta wynika ze złej sytuacji finansowej powiatu. Liczba uczniów w tych placówkach w przeciągu paru lat spadła z 13 tysięcy do 6 tysięcy, a będzie jeszcze mniej. Natomiast wydatki związane z utrzymaniem rosną. W tej chwili koszty utrzymania budynku IV LO są najwyższe ze wszystkich szkól w powiecie i  przeliczając na jednego ucznia to 1825 złotych, czyli ponad 1/3 z całej subwencji oświatowej. – mówił Stanisław Szelewa, dyrektor wydziału oświaty w starostwie. – Jest tam wystarczająco dużo miejsca by pomieścić dwie placówki. Przy szkole funkcjonuje również internat, a z powodu specyficznej oferty zamieszkuje tam wielu uczniów – tłumaczył Stanisław Szelewa. Z potrzebą zmian w oświacie zgodziło się wiele osób uczestniczących w obradach. Kontrowersje wywołało jednak łączenie szkół o tak odmiennym charakterze, z zupełnie inną ofertą dydaktyczną. – Jesteśmy pełni wątpliwości – przyznał dyrektor III LO, Ryszard Skórka – Rozumiemy, że należy zrobić reformację oświaty, ale nie można założyć butów o pięć rozmiarów za małych!  A tak właśnie różnią się nasze szkoły! – tłumaczył dyrektor. Radny Piotr Zalewski i wielu innych stwierdzili, że wspólny budynek to tylko początek, zaś radni w mogą zdecydować o stworzeniu jednej placówki. Starosta Zygmunt Worsa, przyznał, iż taka sytuacja może pojawić się w niedalekiej przyszłości.  – Problem małej liczby dzieci w placówkach oświatowych jest powszechny. Jako dyrektor gimnazjum patrzę jak liczba dzieci w szkole topnieje. – mówił Krzysztof  Sołtys. – W powiecie świdnickim będą cięcia etatów dla nauczycieli. Robimy wszytko by nie były to zwolnienia, a cięcie liczby godzin. W powiecie mamy za dużo ogólniaków. Połączenie szkoły „artystycznej” z „mundurową”, da szansę na to, że tych zwolnień na razie nie będzie. Następnym krokiem może być połączenie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Hotelarsko- Turystycznych.- mówił starosta świdnicki, Zygmunt Worsa. -Nie może być tak, że przez lata starosta nic nie robi i teraz nagle szuka oszczędności kosztem III i IV LO! – oponował Roman Etel. Ostatecznie jednak decyzja została przegłosowana.

 

Foto: Od września dwie szkoły średnie będą miały wspólną siedzibę. Zygmunt Worsa poinformował, że w przyszłości placówki mogą stać się jedną, zaś podobny los może spotkać ekonomika i hotelarkę.

 

Izabela Patro

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Dożynki i Święto Pieroga

Tradycyjne, Czarnoborskie Dożynki, wielobarwne stoiska ze swojskim jadłem oraz legendarne Dolnośląskie Święto

„Dzikie” dożynki

Sołectwo Czarny Bór zwycięzcą konkursu na najpiękniejszy wieniec powiatowy podczas Dożynek Gminno-

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Festiwal Sera

Po raz kolejny organizatorzy Festiwalu Sera w Dziećmorowicach czyli Centrum Kultury i

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top