Uroczystość 213 rocznicy bitwy na Czerwonym Wzgórzu

w Region/Szczawno Zdrój

Przed Pomnikiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej co roku w maju odbywa się uroczysty Apel Pamięci i uhonorowanie bohaterów tamtych dni. Ze względów epidemicznych, pamiątkowa uroczystość 213 rocznicy bitwy na Czerwonym Wzgórzu nie mogła się odbyć, jak w latach ubiegłych.

W kameralnym gronie przed pomnikiem spotkali się delegaci: Zarządu Towarzystwa Miłośników Szczawna–Zdroju z prezes Iwoną Czech na czele, wiceburmistrz Szczawna – Zdroju Marek Ćmikiewicz, Radni RM w Szczawnie – Zdroju, zastępca Wójta Gminy Stare Bogaczowice – Tomasz Fąka, Przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kłodzku mjr. Jacek Baran. – Każde działanie, podtrzymujące i rozwijające pamięć o lokalnej historii, wzmacnia poczucie naszej tożsamości. Dzięki wiedzy opartej o historię, wiemy kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Mamy niejeden powód do autentycznej dumy narodowej. Liczymy na to, że uda się przywrócić uroczyste obchody pamiętnej rocznicy – podkreślali zgodnie uczestnicy.

Historia miejsca:

Nieopodal Strugi, na Czerwonym Wzgórzu 15 maja 1807 roku, rozegrała się pamiętna bitwa z Prusakami. Wtedy to stanęły naprzeciw siebie wojska pruskie pod dowództwem mjr. Losthina oraz siły koalicji napoleońskiej, w których główną role odegrali polscy ułani, lansjerzy z pułku Legii Nadwiślańskiej. Wojska napoleońskie, a wśród nich nasi dzielni ułani – rozgromili wroga. Po bitwie, zwycięska formacja odśpiewała po raz pierwszy w historii słowa Mazurka Dąbrowskiego – „Marsz, marsz Dąbrowski z ziemi włoskiej do Polski…”

(źródło: Szczawno-Zdrój)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Dożynki i Święto Pieroga

Tradycyjne, Czarnoborskie Dożynki, wielobarwne stoiska ze swojskim jadłem oraz legendarne Dolnośląskie Święto

„Dzikie” dożynki

Sołectwo Czarny Bór zwycięzcą konkursu na najpiękniejszy wieniec powiatowy podczas Dożynek Gminno-

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Festiwal Sera

Po raz kolejny organizatorzy Festiwalu Sera w Dziećmorowicach czyli Centrum Kultury i

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top