Wieża wraca do rynku

Wieża wraca do rynku

w Region

Poprzednia zawaliła się 43 lata temu podczas nieumiejętnie prowadzonych pracach rozbiórkowych. Teraz wraca do rynku. Odbudowa świdnickiej wieży ratuszowej, bo o niej mowa, zakończy się w 2011 roku.

– W historii miasta to pierwszy tak długi okres, w którym wieża ratuszowa nie góruje nad rynkiem. Dzięki funduszom unijnym wieża zostanie odbudowana. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem z pracami ruszymy najpóźniej w czerwcu tego roku, a zakończymy je do końca 2011 r. Wieża ma być efektownym zwieńczenie naszych prac nad przywracaniem blasku świdnickiej starówce – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Projekt nowej wieży wykonało Biuro projektów i realizacji inwestycji „Walas". Budowla będzie nawiązywała do swojej historycznej poprzedniczki.

Do wieży będzie można się dostać przez pawilon w strefie wejściowej, który będzie miał częściowo przeszklony front. Posadzka przed pawilonem wejściowym będzie wykonana z kamienia, a jej elementy będą nawiązywały do obrysu dawnych sukiennic. Na parterze pawilonu będzie główna strefa wejściowa z holem recepcyjnym. Na I piętrze przewidziano hol ekspozycyjny oraz dodatkowe wejście do teatru oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa. Poziom II to otwarty hol ekspozycyjny oraz strefa wejściowa do wieży ratuszowej. To stąd będą ruszały windy, które zawiozą turystów na zamknięty taras widokowy na poziomie VIII. A ten powstanie na poziomie zegara, którego cztery tarcze wykonane zostaną z przydymionego szkła. To wnętrze będzie oświetlone. Dzięki takiemu projektowi taras widokowy będzie dostępny niezależnie od pogody. Do tego miejsca będą funkcjonowały windy, więc obiekt będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Poziom ostatni – IX – to otwarty taras widokowy. Będzie można się do niego dostać po schodach. Również po schodach będzie można schodzić z wieży, a w drodze powrotnej na każdej z poszczególnych kondygnacji (III-VII) oglądać ekspozycje. Jedną z nich będzie historia wieży i prezentacja jej pozostałości m. in. zniszczonego mechanizmu zegara, dzwonów zegarowych, które kiedyś wisiały na wieży ratuszowej, a obecnie są w zbiorach Muzeum Dawnego Kupiectwa. Zgodnie z historycznym pierwowzorem na szczycie wieży będzie kula.

Wieża będzie doskonale widoczna dzięki systemowi iluminacji, przygotowanemu we współpracy z firmą Philips Lighting Polska. Oprócz tradycyjnej iluminacji będzie działał także nowoczesny system rzutników, umieszczonych na tarasie widokowym, dzięki którym będzie można wyświetlać ruchome obrazy podczas imprez, czy też innych uroczystości. W ramach projektu uruchomione zostanie również nieczynne obecnie przejście pod arkadami przy wejściu do teatru. Świdnicki projekt uzyskał uzgodnienia i decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Wieża ratuszowa w liczbach:

2010-2011 r. – odbudowa wieży ratuszowej 1967 r. – katastrofa budowlana wieży ratuszowej 674 m2 – to powierzchnia użytkowa wieży 175 m2 – to powierzchnia zabudowy 38 m – to najwyższy element wieży dostępny dla zwiedzających 57,66 m – wysokość wieży do szpica; 14 m – długości pali, na których posadowiona będzie wieża;

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Dożynki i Święto Pieroga

Tradycyjne, Czarnoborskie Dożynki, wielobarwne stoiska ze swojskim jadłem oraz legendarne Dolnośląskie Święto

„Dzikie” dożynki

Sołectwo Czarny Bór zwycięzcą konkursu na najpiękniejszy wieniec powiatowy podczas Dożynek Gminno-

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Festiwal Sera

Po raz kolejny organizatorzy Festiwalu Sera w Dziećmorowicach czyli Centrum Kultury i

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top