Historyczne otwarcie podziemi Książa

w Aktualności/Galeria/Region/Wałbrzych

Tajemnicze podziemia Zamku Książ zwiedzili już pierwsi turyści. Zainteresowanie tunelami wydrążonymi podczas II wojny światowej jest ogromne, a ich uruchomienie na trwałe zmieni oblicze turystyczne Zamku Książ w Wałbrzychu.

Podziemia pod Książem powstały w latach 1944-45 kiedy zamek był w posiadaniu państwa niemieckiego. Drążyli je więźniowie filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, która znajdowała się na terenie książańskiego parku w ostatnich latach wojny.

 -Miejsce kaźni ponad 1200 więźniów, którzy przeszli przez tutejszy obóz stało się dziś atrakcją turystyczną , ale o szczególnym charakterze. Upamiętniliśmy więźniów, którzy pracowali tu w morderczych warunkach i tu często umierali – wyjaśnia prezes Zamku Książ w Wałbrzychu Anna Żabska.  W uroczystym otwarciu podziemi, które odbyło się 15 października wzięło udział około 200 osób, m.in. przedstawicieli władz i mediów. Wstęgę przecięli wspólnie prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu Anna Żabska oraz Sabina Chrapek z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Wałbrzychu, której ojciec był więźniem Płaszowa i Gross-Rosen. Do podziemnego labiryntu prowadzą dwie klatki schodowe, które powstały w ramach wartej 3, 5 mln. zł inwestycji. Zejście i wejście do podziemi oraz osłaniający je pawilon naziemny znajdują się od strony tarasu północnego. Prowadzi do nich malownicza trasa wzdłuż zamkowych murów. Na poziomie -50 m pod dziedzińcem honorowym przygotowano wyjątkową multimedialną ścieżkę która przybliża historię obiektu. Do książańskich podziemi można kupić samodzielny bilet zwiedzić je wspólnie z zamkiem Książ. Poniżej zdjęcia.

(fot. (Zamek Książ)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top