Ludzie, co wy robicie?!

w Powiat

Czterech kierujących, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu, zatrzymali wałbrzyscy policjanci podczas minionego weekendu na drogach powiatu wałbrzyskiego. Niechlubny rekordzista wydmuchał blisko 3 promile alkoholu. To najprawdopodobniej rady powiatu wałbrzyskiego, dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.

Pierwszego z kierujących w sobotę po godzinie pierwszej w nocy, zatrzymali do kontroli drogowej w Wałbrzychu na ul. Wańkowicza policjanci prewencji wałbrzyskiej komendy. 34-letni mieszkaniec naszego miasta podczas jazdy samochodem osobowym miał w wydychanym powietrzu 0,5 promila alkoholu. W trakcie wykonywanych przez mundurowych czynności, mężczyzna utracił prawo jazdy. Tego samego dnia, ale po godzinie dziesiątej, funkcjonariusze Komisariatu Policji w Boguszowie-Gorcach zauważyli rowerzystę jadącego ul. Tkacką w Mieroszowie. Postanowili sprawdzić i jego stan trzeźwości. Okazało się, że mieroszowianin był pijany. 30-latek wydmuchał 0,63 promila alkoholu. Ostatecznie policjanci sporządzili dokomentację, która trafi teraz do sądu, a mężczyzna dalej nie pojechał na jednośladzie.

W niedzielną noc – kilkadziesiąt minut po północy – funkcjonariusze prewencji pierwszego komisariatu skontrolowali stan trzeźwości mężczyzny kierującego tym razem hulajnogą elektryczną na ul. Odlewniczej w Wałbrzychu. 33-latek znajdował się w stanie nietrzeźwości. Miał 2,08 promila alkoholu w organizmie. Sprawca wykroczenia został ukarany mandatem karnym w kwocie 2,5 tysiąca złotych. To nie był jednak koniec działań związanych ze zwalczeniem pijanych uczestników ruchu drogowego z wałbrzyskich ulic. W niedzielę wieczorem policjanci Komisariatu Policji w Boguszowie-Gorcach otrzymali zgłoszenie o kolizji drogowej w Czarnym Borze, gdzie 47-letni mężczyzna podczas cofania swoim samochodem miał uderzyć w inny zaparkowany pojazd. Niestety mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego był niechlubnym rekordzistą tego weekendu. Wykonane badanie na zawartość alkoholu wykazało, że miał on 2,94 promila tej substancji w organizmie. W jego przypadku zakończyło się na zatrzymanym prawie jazdy i skierowaniu sprawy do sądu. Pojazd kierującego trafił na parking strzeżony. Za kółkiem siedział najprawdopodobniej radny powiatu wałbrzyskiego, dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury. Mimo że policja nie podaje personaliów mężczyzny, radni Klubu Ziemi Wałbrzyskiej wystosowali już oświadczenie w tej sprawie. „W związku z doniesieniami prasowymi prasowymi, z których wynika, że radny powiatu wałbrzyskiego spowodował kolizję drogową prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu oświadczamy, że nie widzimy możliwości dalszej współpracy z radnym w Radzie Powiatu Wałbrzyskiego. Żądamy, aby radny zrezygnował z pełnienia funkcji Przewodniczącego Komisji Budżetu i Rozwoju Powiatu oraz apelujemy, aby rozważył możliwość złożenia mandatu radnego. Potępiamy tego typu zachowania. Uważamy, że osoba obdarzona mandatem zaufania społecznego, pełniąca ważne funkcje publiczne, winna wystrzegać się niemoralnych i nieetycznych zachowań oraz dawać przykład młodym pokoleniom swoja postawą” – czytamy w piśmie. Sam zainteresowany nie wydał jeszcze żadnego oświadczenia w tej sprawie. Podobnie, jak jego przełożony, prezydent miasta Wałbrzycha, który powołał go na stanowisko dyrektora Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.

(opr)

RAMKA

Przypominamy kierującym o konsekwencjach wsiadania po alkoholu za kierownicę pojazdu:

– Jeżeli podczas policyjnej kontroli drogowej badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykaże pomiędzy 0,2, a 0,5 promila, kierujący pojazdem mechanicznym (np. samochodem) znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny nie mniejszą niż 2,5 tys. zł lub aresztem, a także zakazem prowadzenia pojazdów.

– Tej samej jednak karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny (np. rower), a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.

– Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w punkcie pierwszym (np. rower) podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.

– Jeżeli stężenie alkoholu alkoholu w organizmie będzie wyższe niż 0,5 promila, to mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, a przy tym w sytuacji kierowania pojazdem mechanicznym (np. samochodem) z przestępstwem, za które grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.

– Jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do lat 5.

Tags:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Powiat

Dożynki i Święto Pieroga

Tradycyjne, Czarnoborskie Dożynki, wielobarwne stoiska ze swojskim jadłem oraz legendarne Dolnośląskie Święto

„Dzikie” dożynki

Sołectwo Czarny Bór zwycięzcą konkursu na najpiękniejszy wieniec powiatowy podczas Dożynek Gminno-

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Wojskowa asysta i sprzęt

Wyjątkowy charakter miały uroczystości upamiętniające 103 rocznicę Bitwy Warszawskiej w powiecie wałbrzyskim.
Go to Top