Nie chcą dopłacić do in vitro

Nie chcą dopłacić do in vitro

w Region

– Konstytucja zakłada tylko trzy rodzaje aborcji, a in vitro to również aborcja – mówiła posłanka Anna Zalewska – Przeciwko in vitro opowiadają się osoby, które mają dzieci i są spełnione. Na tej sali niewielu jest młodych ludzi, którzy wszystko jeszcze mają przed sobą. Nie możemy decydować za nich! – apelowała Beata Moskal – Słaniewska. Większością głosów, świdniccy radni odrzucili program zdrowotny dla leczenia niepłodności metodą pozaustrojową na lata 2014-2016 zainicjowany przez klub radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Radni z klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej złożyli projekt uchwały w sprawie podjęcia działań mających na celu opracowanie programu zdrowotnego dla leczenia niepłodności metodą in vitro. Program jest już wdrożony w Częstochowie i Świdnica miałaby wzorować się na jej podstawie. – Leczenie niepłodności metodami zapłodnienia pozaustrojowego nie jest finansowane przez system powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych, co w znacznym stopniu ogranicza dostęp ubezpieczonych do tego typu świadczeń. Z uwagi na brak dofinansowania ze środków publicznych do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego i wysokie koszty zastosowania metody zapłodnienia pozaustrojowego spoczywające wyłącznie na pacjentach, uzasadnioną implikacją do opracowania i wdrożenia programu jest zapewnienie równego dostępu wszystkim mieszkańcom Świdnicy do usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności i wsparcie niepłodnych par dofinansowaniem do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego – mówił Janusz Solecki. Projekt został poparty między innymi przez: Ligę Kobiet Polskich, Stowarzyszenie Kobiet i Zjednoczenie Demokratyczne. Swój zdecydowany sprzeciw zgłosili: Prawica Rzeczpospolitej oraz Prawo i Sprawiedliwość, reprezentowane przez Anne Zalewską oraz biskup świdnicki Ignacy Dec, który apelował o ochronę życia i wartości rodzinne. – Dzięki in vitro na świat przyszło około 5 miliona ludzi. Jest to często ostatnia nadzieja dla młodych rodziców. Coraz częściej słyszy się o bezpłodności wśród mężczyzn. Nie ma wtedy innego ratunku jak in vitro. Wśród nas przeciwko in vitro są osoby spełnione, starsze, które mają dzieci. Nie możemy w imieniu osób młodych decydować o ich przyszłości – mówiła Beata Moskal – Słaniewska. Część radnych stwierdziła, że Świdnicy nie stać na takie finansowanie. Ostatecznie za programem zdrowotnym dla leczenia niepłodności metodą pozaustrojową na lata 2014-2016 byli: Adam Markiewicz, Beata Moskal- Słaniewska, Janusz Solecki, Julitta Stefańska-Broda, Janusz Szalkiewicz, Władysław Wołosz.

Przeciw byli: Wiesław Żurek, Zofia Wiśniewska-Skowrońska, Lesław Podgórski, Michał Ossowski, Bogumiła Murdzek, Krzysztof Lewandowski, Michał Kulig, Wojciech Kielka, Tadeusz Grabowski, Robert Garstecki, Andrzej Dziedzic, Grażyna Ciążeńska, Mariusz Barcicki.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Dożynki i Święto Pieroga

Tradycyjne, Czarnoborskie Dożynki, wielobarwne stoiska ze swojskim jadłem oraz legendarne Dolnośląskie Święto

„Dzikie” dożynki

Sołectwo Czarny Bór zwycięzcą konkursu na najpiękniejszy wieniec powiatowy podczas Dożynek Gminno-

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Festiwal Sera

Po raz kolejny organizatorzy Festiwalu Sera w Dziećmorowicach czyli Centrum Kultury i

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top