Pięć obiektów, setki historii

w Aktualności/Boguszów Gorce/Powiat

Szyb Witold, pełen tajemnic Dzikowiec, najwyżej w Polsce położony Ratusz wraz z Rynkiem, jedyna taka Droga Krzyżowa Górniczego Trudu i powstający pomnik niezłomnego Rajmunda Niwińskiego – to obiekty, które przemawiają w ramach systemu „Poznaj Historię”.

Fot. (BG/FB)

Każde z tych miejsc i postaci ma dzieje tragiczne albo sensacyjne. – Warto je przypominać mieszkańcom i pokazywać turystom, bo to nasze lokalne dziedzictwo – mówi zastępca burmistrza Miasta Boguszowa-Gorc Sebastian DrapałaMamy nadzieje, że ich udźwiękowienie to także sposób by wzbudzić zainteresowanie tymi obiektami poza regionem – dodaje.

Widok jak z wieży Eiffla

Dla mieszkańców miasta oczywiste jest, że miejscowy Ratusz i Rynek położone są najwyżej w Polsce, na 592 metrach n.p.m. Nie każdy jednak wie, jak to się ma do innych miast – nawet do Paryża ze znaną na całym świecie wieżą Eiffla. Otóż gdyby sławna wieża i boguszowski Rynek „stały” blisko siebie, to zwiedzający ostatnią platformę wieży musieliby na Boguszów-Gorce patrzeć z… dołu! Ale boguszowski Ratusz i Rynek mają nie tylko unikatowe położenie. Więcej dowiedzą się o nich ci, którzy skorzystają z systemu „Poznaj Historię”.

Te góry to prawdziwe skarby

Dzikowiec i Chełmiec to góry z bardzo ciekawą historią i wartym uwagi przeznaczeniem. Pierwsza jest rekreacyjną mekką, miejscem organizacji imprez i eventów – zarówno zimą jak i latem. Owiana jest też całą masą legend i opowieści, w tym takich, które budzą wielkie emocje: o zaginionych skarbach III Rzeszy. Słuchowisko o Dzikowcu, stworzone w ramach systemu „Poznaj Historię”, z pewnością podsyci wyobraźnię. Choć – co już warto zastrzec – nie wskaże miejsca ukrycia skarbów…

Zielony szlak prowadzący na Chełmiec to atrakcja nie tylko turystyczna, ale też duchowa. Wzdłuż spokojnego traktu ustawiono granitowe tablice wytyczające Drogę Krzyżową Górniczego Trudu. To jedyna taka droga w Polsce. Kod QR do słuchowiska o niej umieszczony jest przy pierwszej stacji, a nagranie może rzucić nowe spojrzenie na górnictwo.

Pamiętajmy i odwiedzajmy

Rajmund Paprzyca Niwiński – to nazwisko zna każdy mieszkaniec Boguszowa – Gorce. Trzeba je też promować szerzej. Dlatego właśnie niezwykły sportowiec i niezłomny żołnierz AK doczeka się wkrótce pomnika. Od razu „mówiącego”! Życiorys Niwińskiego śmiało mógłby stać się tematem scenariusza filmowego. Odwiedzający stadion, w okolicy którego stanie pomnik, dzięki słuchowisku stworzonemu w ramach systemu „Poznaj Historię” będą mogli poznać jego historię odtwarzając słuchowisko.

Piątym miejscem, o którym powstało słuchowisko, jest szyb Witold – pozostałość po ostatniej zamkniętej w naszym mieście kopalni. Dziś wiele osób spotyka się tu towarzysko i biznesowo.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Powiat pomaga

Żarowski Eletrolux przekazał powiatowi wałbrzyskiemu zmywarkę. Sprzęt trafił do miejsca, gdzie przebywają

Toyota z pomocą Ukrainie

Aż230 obywateli Ukrainy pracuje łącznie w fabrykach Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach.

Trwa akcja POMOC dla Ukrainy

Dzisiaj spod Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu wyruszył pierwszy  transport zorganizowany przez Volodymira
Go to Top