Ściągał Ukrainców na lewe zaświadczenia

Ściągał Ukrainców na lewe zaświadczenia

w Region

Blisko czterystu obywatelom Ukrainy wystawił fikcyjne zaświadczenia pracy, umożliwiające nielegalny pobyt w Polsce, oskarżony przez świdnicką prokuraturę 55-letni Czesław N. mieszkaniec powiatu dzierżoniowskiego.

Mężczyzna był właścicielem agencji pośrednictwa praca. W okresie od września 2007r. do czerwca 2008r. działając w celu uzyskania korzyści majątkowej, wystawił obywatelom Ukrainy fikcyjne oświadczenia o zamiarze powierzenia im wykonywania pracy w kilku firmach na terenie gminy Żarów (w tym faktycznie nieistniejących), które przedłożył w Powiatowych Urzędach Pracy w Świdnicy, Dzierżoniowie, Ząbkowicach Śląskich oraz we Wrocławiu. Zgłoszeni cudzoziemcy nigdy nie zostali faktycznie zatrudnieni przez widniejące na oświadczeniach podmioty gospodarcze. Swoim zachowaniem oskarżony udzielił pomocy obywatelom Ukrainy w wyłudzeniu wiz uprawniających do wjazdu na terytorium RP w celu wykonywania pracy, jednocześnie ułatwiając tym osobom podstępne przekroczenie granicy państwowej z Ukrainy do Polski.

Przestępczy proceder był możliwy dzięki zaangażowaniu kilku pośredników – również obywateli Ukrainy, którzy pobierali od zainteresowanych cudzoziemców kwoty od 100 do 285 Euro w zamian za „załatwienie" wizy wjazdowej do RP oraz wystawienie w tym celu oświadczenia o zamiarze zatrudnienia, z których to pieniędzy część otrzymywał oskarżony Czesław N.

Oskarżonemu za zarzucone mu przestępstwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Ze śledztwa wyłączono materiały procesowe w zakresie dotyczącym obywateli Ukrainy biorących udział w nielegalnym procederze podstępnego uzyskiwania wiz, celem przekazania stronie ukraińskiej z wnioskiem o wszczęcie postępowania karnego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Piłeś?Nie jedź!

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali mieszkańca Wałbrzycha,

Co dalej z Górnikiem?

– Drodzy rodzice! Jeżeli nie jest Wam obojętny los Waszych dzieci, które

Zagrają głuszyckie Orliki

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w Podwórkowej Lidze Piłkarskiej „Głuszyckie Orliki
Go to Top