Setki tysięcy na regulację rzek w Głuszycy

Setki tysięcy na regulację rzek w Głuszycy

w Gospodarka

Do końca roku planuje się wykonanie prac, które zwiększą ochronę przeciwpowodziową w gminie Głuszyca. Ich koszt to ponad 1,5 mln zł.

Mieszkańcy Głuszycy pamiętają jeszcze silne opady deszczu z sierpnia tego roku – wówczas w Głuszycy Górnej wylał potok Otłuczyna, zalewając przy tym części drogi wojewódzkiej nr 381, budynki mieszkalne, komisariat policji oraz kościół pw. NMP Królowej Polski. Podobne podmycia miały miejsce na ulicy Częstochowskiej oraz w Łomnicy i Grzmiącej. W trosce o bezpieczeństwo gmina oraz Rejonowy Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) podjęli działania mające na celu pogłębienie koryt rzek oraz odbudowę murów oporowych.

 

Prace w Grzmiącej i Łomnicy częściowo już wykonano: uregulowano potoki i odbudowano murki oporowe. Koszt robót to blisko 150 000 złotych. Pieniądze pochodziły z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, budżetu gminy oraz Urzędu Wojewódzkiego.

Najdroższe prace finansuje Rejonowy Zarządu Gospodarki Wodnej: już pogłębiono koryto rzeki Bystrzycy oraz odbudowano murki oporowe na wysokości ulicy Częstochowskiej 6 za kwotę 200 000 złotych. – W tej chwili trwa regulacja koryta potoku Otłuczyna. Jest ono pogłębiane, odmulane i odkrzaczane na wysokości ulicy Kościuszki. Tutaj prace obejmą 400 metrowy odcinek potoku – licząc od jego ujścia do rzeki Bystrzycy w górę, w stronę Głuszycy Górnej. Odbudowane też będę murki oporowe. Koszt prac to 550 000 złotych – informuje Bogdan Konarski, kierownik nadzoru wodnego RZGW w Legnicy i dodaje: – W samej Głuszycy Górnej – na wysokości ulicy Kłodzkiej od numeru 49 do numeru 51 – również prowadzone są działania zabezpieczające. Ich koszt to 300 tysięcy złotych.

W najbliższym czasie zostaną wykonane podobne prace w Sierpnicy, tym razem przez Regionalny Zarząd Spółek Wodnych. – Dzięki tym działaniom nasza gmina przede wszystkim będzie lepiej zabezpieczona w czasie ulewnych opadów deszczu. Mam też nadzieję, że nie będę już nam grozić podmycia budynków i mieszkańcy będą mogli czuć się bezpiecznie – komentuje Wojciech Durak, burmistrz Głuszycy.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Odnowa Dolnośląskiej Wsi

Ponad 20  gmin z regionu wałbrzyskiego otrzymało dotacje na przyjazne mieszkańcom zagospodarowanie

Budują centrum przesiadkowe

Gmina Głuszyca rozpoczęła kolejną dużą inwestycję, która przyczyni się poprawy komfortu życia
Go to Top