Tarcza dla samorządów

w Aktualności/Boguszów Gorce/Czarny Bór/Mieroszów/Region/Szczawno Zdrój

Burmistrzowie Szczawna – Zdroju, Mieroszowa, i Boguszowa Gorc oraz wójt Czarnego Boru odebrali dzisiaj na wałbrzyskim Rynku, promesy z rąk Kamila Zielińskiego, wiceprezesa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.  Pieniądze od rządu będzie można wykorzystać na różne cele, np. bliskie ludziom inwestycje: w szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale czy domy pomocy społecznej, a także inne działania podejmowane w naszych małych Ojczyznach.

Dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji otrzymają wszystkie gminy i powiaty w naszym kraju. Fundusz odegra rolę tarczy dla samorządów. Ministerstwo Finansów od początku pandemii wspiera przedsiębiorców oraz samorządy. Wprowadzono już wiele zmian, które usprawniły wykonywanie budżetów JST, uelastyczniły reguły fiskalne i poprawiły płynność finansową samorządów. Tarczy dla samorządów w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych to kolejny element pomocy lokalnych inwestycji, jako dodatkowy impuls dla rozwoju gospodarczego regionów i konkretne pieniądze, które otrzymają samorządy. Rządowa pomoc sprawi, że JST będą mogły bez przeszkód realizować swoje przedsięwzięcia. Samorządy (gminy, powiaty i miasta) otrzymają dotacje w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln zł — nigdy wcześniej państwo nie przedstawiło programu, który tak szeroko wspierałby małe Ojczyzny.

Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu Inwestycji Samorządowych trafi do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, juki najmniejsze miejscowości. Pieniądze będą przyznawane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek — bez zbędnej biurokracji. To bezprecedensowe wsparcie dla każdej gminy i powiatu w kraju. Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z Funduszu Inwestycji Samorządowych pozwolą im na realizację zadań inwestycyjnych bez konieczności zadłużania. Gminy, które zdecydują się utrzymać inwestycje nie będą musiały zwalniać pracowników, jednocześnie samorządy będą mogły wspomóc lokalnych przedsiębiorców, np. poprzez przyznanie ulg w należnościach.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Wypadek paralotniarza

\W okresie wakacyjnym niemal codziennie dochodzi do wypadków w rejonie działania Grupy

Pomoc dla pszczelarzy

Do 30 czerwca 2021 r. pszczelarze mogą składać w biurach powiatowych ARiMR
Go to Top