Trybunie-Tutki gwiazdą dożynek

Trybunie-Tutki gwiazdą dożynek

w Region

Występ zespołu Trebunie-Tutki, piękne wieńce dożynkowe, kolorowe stragany, smaczne potrawy, gry i zabawy rodzinne, liczne konkursy z cennymi nagrodami, finał turnieju sołectw, Świdnicki Łokieć- to atrakcje tegorocznego Święta Plonów Gminy Świdnica. Organizatorzy: wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, sołectwo Krzczonów, GOKSiR zapraszają mieszkańców gminy i wszystkich gości do Krzyżowej, 30 sierpnia 2015 r.

W programie uroczystości dożynkowych przewidziano „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy 2015" oraz „Stragan dożynkowy". Sołectwa z gminy Świdnica mogą zgłaszać swój udział w w/w konkursach w nieprzekraczalnym terminie do 10.08.2015 r. – Niezbędne atrybuty i sprzęt potrzebny do prezentacji, sołectwo organizuje we własnym zakresie. Wymiary straganu mogą wynosić maksymalnie 6m x 4m – informuje Krzysztof Jas, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy pokój 314, telefon kontaktowy: 74 8523067, 748521226 w. 313, e-mail: goksirgmswidnica@wp.pl (osoba do kontaktu Jakub Curyl).

Gwiazdą tegorocznych dożynek będzie występ zespołu Trybunie-Tutki, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Reprezentowali Polskę na festiwalach w Chinach, USA i Emiratach Arabskich . Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa. Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej. Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy nową muzykę góralską, wraz z zespołem rozwija i wzbogaca rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje.

Twórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego. Album "Tischner" zespołów Trebunie-Tutki i Voo Voo uzyskał status Złotej Płyty , dwie nominacje do Fryderyka i nagrodę Machinera, zaś album "Songs of Glory/ Pieśni Chwały" nagrany z jamajską gwiazdą roots reggae- Twinkle Brothers otrzymał nominację do nagrody Akademii Fonograficznej i status Złotej Płyty. Nowy projekt artystyczny autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki -„Legenda Tatr" w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina w orkiestracji Bartłomieja Gliniaka podnosi muzykę inspirowaną góralszczyzną do rangi sztuki narodowej. Jego wykonanie zainaugurowało nowy sezon Filharmonii Szczecińskiej w 2015r.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Piłeś?Nie jedź!

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali mieszkańca Wałbrzycha,

Co dalej z Górnikiem?

– Drodzy rodzice! Jeżeli nie jest Wam obojętny los Waszych dzieci, które

Zagrają głuszyckie Orliki

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w Podwórkowej Lidze Piłkarskiej „Głuszyckie Orliki
Go to Top