Wielka nadzieja dla pacjentek z rakiem piersi

w Wałbrzych

Po raz kolejny do Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu przyjechali specjaliści z całej Polski, aby poznawać najnowocześniejsze techniki operacyjne stosowane w leczeniu chorób piersi. Dzięki osiągnięciom onkoplastyki lekarzom udaje się nie tylko skutecznie walczyć z rakiem piersi, ale też minimalizować konsekwencje usuwania nowotworu, dając pacjentkom szansę na zachowanie w pełni poczucia kobiecości.

W Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu odbyły się wyjątkowe warsztaty medyczne poświęcone onkoplastyce. Dwunastu specjalistów z całej Polski doszkalało się w zakresie najnowszych technik chirurgicznych. – Idea onkoplastyki, którą promujemy, polega na łączeniu chirurgii onkologicznej i plastycznej – podkreśla dr n. med. Paweł Pyka, ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej i organizator corocznych warsztatów onkoplastycznych w Wałbrzychu. – Potrafimy już skutecznie leczyć nowotwory piersi, następnym poziomem jest zatem takie przeprowadzanie operacji, aby pacjentka nie czuła się okaleczona. Staramy się w miarę możliwości stosować zabiegi oszczędzające, a w sytuacjach, gdy jest to niemożliwe, dokonywać od razu rekonstrukcji piersi. Dzięki takiemu podejściu, obecnie 80 procent kobiet wychodzi z naszego szpitala z piersiami. Ma to duże znaczenie dla ich poczucia kobiecości i własnej wartości, a jak wiadomo w onkologii nastawienie psychiczne odgrywa ważną rolę w powrocie do zdrowia  – zaznacza. Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego jest jednym z wiodących ośrodków w Polsce specjalizujących się w chirurgii piersi. Jak zaznacza dr Paweł Pyka, operacje z jednoczasową rekonstrukcją piersi wykorzystujące techniki onkoplastyczne powoli stają się w naszym kraju standardem, jednak wciąż nie wszystkie placówki je przeprowadzają. Są one trudne i wymagają doświadczenia. Stąd właśnie pomysł na warsztaty doszkalające dla chirurgów.

Nauka przy stole operacyjnym

Jeździmy do najlepszych ośrodków zagranicznych, żeby podpatrywać nowe metody chirurgii piersi, a jest to dziedzina medycyny, która cały czas idzie do przodu – mówi ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej wałbrzyskiego szpitala. – Tę wiedzę przywozimy do Polski i chętnie dzielimy się nią z kolegami z innych placówek. Od 15 lat organizujemy warsztaty operacyjne, których wyjątkowość polega na tym, że nauka i wymiana doświadczeń mają miejsce nie tylko na sali wykładowej, ale przede wszystkim przy stole operacyjnym  –  dodaje. W tym roku uczestnicy warsztatów wzięli udział w 5 operacjach, z których każda pozwoliła zademonstrować inne zagadnienia onkoplastyki. Pierwszy zabieg to obustronna amputacja z jednoczasową rekonstrukcją i pomniejszeniem oraz wyrównaniem piersi, drugi to profilaktyczna amputacja podskórna z rekonstrukcją, trzecia operacja polegała na usunięciu powikłań po radioterapii. Drugiego dnia przeprowadzono duży zabieg naprawczo-rekonstrukcyjny z użyciem mięśnia najszerszego grzbietu. Ostatnia pacjentka zdecydowała się na mastektomię profilaktyczną z jednoczasową rekonstrukcją z powodu mutacji BRCA1. Gościem specjalnym warsztatów był specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej Przemysław Jasnowski z Częstochowy, który szkolił się w najlepszych na świecie ośrodkach m.in. w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Brazylii i Włoszech.

Onkoplastyka w Wałbrzychu stale się rozwija

Zamiast dużego szkolenia teoretycznego dla kilkuset osób organizujemy kameralne warsztaty operacyjne – wyjaśnia dr Paweł Pyka. – Pozwala to na pokazanie niuansów, które mają olbrzymie znaczenie w praktyce. Każdy z uczestników może na żywo w trakcie zabiegu zadawać pytania i dzielić się swoimi doświadczeniami – dodaje. Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu jest jedną z czterech placówek w Polsce, która organizuje tego typu warsztaty masterclass. Pierwsze spotkanie odbyło się w 2007 r. z udziałem dr Marka Budnera z Niemiec, światowej sławy specjalisty w dziedzinie onkoplastyki. To właśnie w Wałbrzychu przeprowadził on pierwszą pokazową operację w Polsce. Od tamtej pory wałbrzyski szpital zaprasza w swoje progi chirurgów z całego kraju.

Rozwój onkoplastyki ma tym większe znaczenie, że jak pokazują statystyki rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet, a zachorowalność stale wzrasta. W Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu z powodu chorób piersi rocznie hospitalizowanych jest ok. 400 kobiet i wykonuje się ok. 360 zabiegów.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Wałbrzych

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów

Mundurowi świętowali

Uroczyste obchody Święta Policji funkcjonariuszy z Powiatu Wałbrzyskiego odbyły się w Teatrze

Cycling Recycling

Najpierw pozbierają elektrośmieci później ruszają na rowerowy rajd – czyli VIII edycja

Dzień Hutnika 2023

Kilkudziesięciu pracowników otrzymało medale, odznaczenia i statuetki podczas Dnia Hutnika, święta wszystkich
Go to Top