Dla biegaczy i turystów

w Aktualności/Czarny Bór

Ponad 80 km oznakowanych szlaków, 4 trasy biegowe, 2 spacerowe, ponad 100 słupków z oznaczeniami i 6 tablic turystycznych. Gmina Czarny Bór przedstawiła efekty zadania pt. „Z Flagą na Trójgarbie” realizowanego z dofinansowaniem Funduszu Toyoty „Dobre Pomysły Zmieniają Nasz Świat”.

Realizacja projektu jest kontynuacją szeregu działań realizowanych od lat wokół Masywu Trójgarbu. Dzięki walorom przyrodniczym oraz różnorodnym projektom Góra Trójgarb stała się jednym z ulubionych miejsc turystów i biegaczy z całego Dolnego Śląska i nie tylko. Zadanie polegające na wytyczeniu i oznakowaniu tras biegowych i spacerowych wokół Masywu Trójgarbu realizowane było przez Bibliotekę+Centrum Kultury w partnerstwie z Gmina Czarny Bór, Gmina Stare Bogaczowice  oraz Nadleśnictwem Wałbrzych. Podsumowanie projektu oraz symboliczne otwarcie trasy odbyło się w Witkowie. Otwarcia trasy dokonali: Wójt Gminy Czarny Bór – Adam Górecki, Wójt Gminy Stare Bogaczowic – Mirosław Lech, przedstawiciel Toyoty- Piotr Sandomierski, Sekretarz Gminy Czarny Bór – Tomasz Gromala, przedstawiciel Nadleśnictwa Wałbrzych – Mateusz Majchrzyk, przedstawiciel Fundacji Edukacji Europejskiej – Łukasz Hoppe oraz Dyrektor B+CK – Katarzyna Bernaś. – Jestem szczęśliwy, że udało się nam zrealizować kolejną inwestycję wokół Trójgarbu. Po raz pierwszy była realizowana w tak szerokim partnerstwie.  Ta góra staje coraz bardziej rozpoznawalna  nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w i Polsce. Zapraszamy do aktywności wszystkich chętnych. Trasy są bardzo dobrze oznakowane. Ciężko jest zabłądzić – mówił Adam Górecki, chwilę przed symbolicznym przecięciem wstęgi. W tym miejscu podziękował sekretarzowi Tomaszowi Gromali, który osobiście nadzorował umieszczenie poszczególnych tablic i opracowanie map dla biegaczy i turystów. – Wracamy do tego miejsca po paru latach. W ramach Szkół dla ekorozwoju wsparliśmy wówczas m.in. powstanie Muzeum wokół Trójgarbu. Teraz jest to Fundusz Toyoty. Nasz lokalny fundusz, z którego skorzystaliście.  Przedstawiliście nowy, dobry pomysł, który zyskał akceptację. Cieszy nas, że ten region jest tak aktywny. Widzimy, że powstają tu kolejne inicjatywy, że aplikujecie o kolejne środki. Jest już wieża, teraz są oznakowane ścieżki. Mamy nadzieję, że to sprawie, iż te miejsca będą jeszcze chętniej odwiedzane – zaznaczał Piotr Sandomierski z Toyoty. Podczas spotkania zarówno Wójt Gminy Czarny Bór jak również Wójt Gminy Stare Bogaczowice podkreślali olbrzymie zasługi Funduszu Toyoty i Fundacji Edukacji Europejskiej  w realizacji projektów turystycznych i kulturalnych oraz złożyli serdeczne podziękowania dla kierownictwa Toyoty Manufacturing Poland za zaangażowanie w działalność społeczną w naszym regionie.

 

Bieg z widokami

Górski Półmaraton z Flagą na Trójgarbie wpisał się już na stałe w kalendarz imprez biegowych. Organizatorzy zapraszają do udziału zarówno doświadczonych biegaczy, jak i tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z bieganiem. Półmaraton organizowany jest naprzemiennie z dwóch gmin, trasa półmaratonu biegnie zamiennie znad zalewu w Starych Bogaczowicach lub z boiska sportowego w Witkowie. Kolejne edycje półmaratonu pokazały, że biegi górskie cieszą się ogromną popularnością. Wpływ na to mają przede wszystkim  bajkowe krajobrazy, które odwracają uwagę od zmęczenia, a także doskonale mobilizują do pokonywania kolejnych kilometrów. Trasy przebiegają obok nowo wybudowanej Wieży Widokowej na szczycie Trójgarbu. To obiekt, który  zdążył już podbić serca miłośników górskiej przyrody, zaprawionych fanów górskich eskapad, fotomaniaków, ale także osób, które dopiero złapały bakcyla pieszych wędrówek.

Dla tradycyjnych turystów w Masywie Trójgarbu i okolicach wytyczonych jest ponad 70 kilometrów szlaków turystycznych, gwarantujących różne poziomy trudności.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*