Dni patrona

Dni patrona

w Aktualności

Otrzymując zaproszenie przeczytałam wspaniałe motto, którego autorem jest Aleksander Kamiński. „Dzielność jest fundamentem charakteru. A tylko ludzie z charakterem mogą zbudować lepszy świat" – powiedziała Danuta Szymala, była dyrektor PSP nr 6 w Wałbrzychu, podczas uroczystych obchodów 25-lecia nadania placówce imienia Aleksandra Kamińskiego.

– W tej szkole pracowali zawsze ludzie z charakterem. Ludzie wielcy, dlatego też nosicie tak wspaniałe imię. Imię Aleksandra Kamińskiego. Nigdy nie zapomnimy tego, co się wydarzyło 25 lat temu w szkole. Pamiętam ten dzień. Żeby nadać to imię, trzeba było uzyskać zgodę ministerstwa, trzeba było zatwierdzić cały scenariusz uroczystości w kuratorium i scenariusz programu artystycznego. I tylko dzięki determinacji grona pedagogicznego udało się nam przekonać „cenzurę", aby ta uroczystość odbyła się tak, jak sobie zaplanowaliśmy – wspominała ówczesna dyrektor Danuta Szymala. Razem z nią do placówki przyjechali przedstawiciele miasta, parlamentarzystów i wielu innych gości, którzy przekazali uczniom i obecnej dyrektor szkoły kwiaty oraz drobne upominki. Całość obchodów zakończył program artystyczny.

Kim był patron PSP nr 6 w Wałbrzychu?Pedagog, historyk i teoretyk wychowania, twórca metodyki zuchowej, wybitny instruktor i działacz harcerski. W latach dwudziestych – instruktor w Komendzie Warszawskiej Chorągwi Harcerzy, w latach 1928-29 – komendant Chorągwi Mazowieckiej, Kierownik Wydziału Zuchów w Głównej Kwaterze Harcerzy.Od 1928r. pisał felietony do "Płomyka" oraz ilustrowanego tygodnika dla młodzieży "Iskry", gdzie prowadził stałą rubrykę "Na tropie harcerskim". W latach 1928-29 drukował tam pierwszą wersję książki dla zuchów "Antek Cwaniak", która wraz z "Książką Wodza Zuchów" i "Kręgiem Rady" tworzy trylogię zuchową. W tym czasie napisał również biografię twórcy harcerstwa polskiego "Andrzeja Małkowskiego" W 1933 roku komendant Szkoły Instruktorów Zuchowych i Ośrodka Harcerskiego na Śląsku Cieszyńskim.W czasie wojny – żołnierz Polski Podziemnej; – współtwórca i autorytet "Szarych Szeregów", twórca "Pogotowia Harcerek", referent kontrwywiadu AK, redaktor naczelny największego pisma Polski Podziemnej "Biuletynu Informacyjnego" – ps."Kaźmierczak", "Hubert", szef Biura Informacji i Propagandy Komendy Okręgu Warszawskiego – ps."Faktor", Fabrykant", komendant główny Organizacji Małego Sabotażu "Wawer"- ps."Dąbrowski", autor książek: "Wielka gra", "Kamienie na szaniec", "Zośka i Parasol" W latach 1945-48 – wiceprzewodniczący ZHP, w latach 1956-58 – przewodniczący Rady Naczelnej ZHP.Od 1962roku – kierownik katedry pedagogiki społecznej na Uniwersytecie Łódzkim, profesor habilitowany, członek Komitetu Nauk Pedagogicznych i Psychologicznych PAN. Pozostawił po sobie bogaty dorobek naukowy, m.in. 4-tomowe dzieło o historii dawnych polskich związków młodzieżowych i "Samorząd młodzieży jako metoda wychowawcza". Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta, Krzyżem Walecznych i Krzyżem zasługi dla ZHP.Aleksander Kamiński urodził się 28 stycznia 1903 roku w Warszawie. Kiedy był jeszcze małym dzieckiem przeprowadził się do Kijowa. W 1911 roku zmarł jego ojciec (był aptekarzem). Sytuacja materialna rodziny stała się bardzo trudna. Matka nie była w stanie dorywczymi pracami zarobić na utrzymanie swoje i syna. Już jako dwunastolatek rozpoczął wiec pracę zarobkową. w 1915 roku przerwał naukę w rosyjskiej szkole elementarnej i został gońcem banku. Wkrótce awansował nawet na urzędnika – przepisywał na maszynie korespondencję.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top