Rozdają komputery

Rozdają komputery

w Aktualności

Tylko do końca września mieszkańcy gminy Walim mogą składać wnioski o przyznanie zestawów komputerowych z bezpłatnym dostępem do internetu w najnowszej technologii LTE. O tym kto może otrzymać zestawy i na jakich warunkach rozmawiamy z wójtem Adamem Hausmanem.

– Trwa kampania informacyjna skierowana do mieszkańców gminy Walim dotycząca możliwości ubiegania się o bezpłatne komputer z dostępem do internetu. Proszę przypomnieć co to za projekt.

– Realizujemy ogromne, warte ponad 6 milionów złotych przedsięwzięcie, dzięki któremu gmina Walim w około 95 procentach zostanie pokryta zasięgiem sieci LTE. Mieszkańcy oraz turyści uzyskają możliwość bezpłatnego dostępu do internetu za pomocą łącza WiFi w ramach zaprojektowanych 24 punktów Hot Spot.

– Ponad 6 milionów złotych to chyba spory wydatek dla budżetu gminy?- Projekt jest w całości realizowany z budżetu Unii Europejskiej w ramach programu "Innowacyjna Gospodarka". Został zaplanowany na pięć lat, po jego zakończeniu wszystkie urządzenia pozostaną i nadal będą służyć mieszkańcom.

– W materiałach informacyjnych kolportowanych przez gminę jest informacja o darmowych komputerach dla mieszkańców.- Tak, to jeden z elementów realizowanego projektu. Do gminnych instytucji trafi 90 zestawów komputerowych z dostępem do internetu w technologii LTE, kolejnych trzysta otrzymają mieszkańcy. Trzeba się zgłosić do urzędu gminy i wypełnić wniosek z pomocą naszych pracowników.

– Projekt jest skierowany do osób o niskich dochodach?- Nie tylko, kryteria są różne i system punktacji, który został opracowany do kwalifikacji wniosków przewiduje udział różnych grup społecznych. Mówiąc ogólnie, zestawy komputerowe będą przydzielane zdolnym uczniom, seniorom, osobom z niepełnosprawnością, czy rodzinom zastępczym. Nie chodzi o to, żeby przede wszystkim wspierać osoby najuboższe, ale o przekonanie jak największej liczby osób, że korzystanie z sieci globalnej daje nowe, ciekawe możliwości. Tak zwane "wykluczenie cyfrowe" nie dotyczy przecież tylko osób o niskich dochodach.

– Jak sprawdzić czy kwalifikujemy się do udziału w projekcie?- Przede wszystkim trzeba być mieszkańcem gminy Walim. Kolejny krok, to przyjście do urzędu gminy, gdzie pracownicy wszystko wytłumaczą i pomogą wypełnić dokumenty. Oczywiście jeśli ktoś chce to zrobić sam to wnioski można pobrać ze strony www.walim.pl.

– Do kiedy przyjmowane są wnioski?- Tylko do końca września. Proponuję się pośpieszyć, ponieważ w przypadku takiej samej ilości punków u kilku wnioskodawców, zadecyduje kolejność zgłoszenia.

– Jak rozumiem zestawy komputerowe będą przekazane mieszkańcom nieodpłatnie, nie będą też ponosili opłat za dostęp do internetu. Czy udział w projekcie wiąże się z jakąś inną opłatą?- Absolutnie nie. Zestawy komputerowe będą użyczane uczestnikom projektu. Nie jest to darowizna, która wiąże się z opodatkowaniem. Jedyne czego oczekujemy to zobowiązanie, że sprzęt nie zostanie zniszczony czy odsprzedany.

– Mówił pan, że "wykluczenie cyfrowe" może mieć różne przyczyny, niektóre osoby mogą odczuwać lęk przed nowoczesnymi technologiami. Nawet jeśli otrzymają komputery nie będą wiedziały jak z nich korzystać.- Dlatego projekt zakłada także udział w szkoleniach, które pozwolą uczestnikom na zapoznanie się z możliwościami jakie daje dostęp do internetu. Będziemy oczywiście również wyjaśniać jak ustrzec sie przed niebezpieczeństwami związanymi z korzystaniem z sieci globalnej.

– Projekt potrwa pięć lat, czy budżet gminy będzie stać, aby utrzymać całą infrastrukturę po tym okresie?- Przed końcem projektu przewidziane są środki na modernizację urządzeń. Później obowiązek ich utrzymania przejdzie na gminę, ale nie będą to duże koszty w stosunku do korzyści jakie będą odnosili mieszkańcy. Szacujemy, wydatki na kilkanaście tysięcy złotych rocznie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Piłeś?Nie jedź!

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali mieszkańca Wałbrzycha,
Go to Top