Rząd ogłosił trzeci etap łagodzenia obostrzeń

w Aktualności/Gospodarka

Już od 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Zwiększony zostanie również limit pasażerów w transporcie publicznym. Z kolei od 25 maja maturzyści i uczniowie klas ósmych będą mieć możliwość bezpośrednich konsultacji z nauczycielami.

źródło(premier.gov.pl)

Premier podkreślił, że w wielu województwach liczba zakażeń jest bardzo niewielka, dlatego rząd może przedstawić kolejny etap odmrażania gospodarki i powrotu do normalnego życia społecznego. Pierwsze łagodzenie obostrzeń wprowadzanych z powodu pandemii nastąpiło 20 kwietnia. Od tego czasu rząd uważnie analizuje, w jaki sposób znoszenie poszczególnych ograniczeń wpływa na przyrost zachorowań i wydolność służby zdrowia. – Rząd wspiera przedsiębiorców we wszystkich wysiłkach dążących do pokonania koronawirusa – mówił Mateusz Morawiecki. Jak dodał „powrót do normalności jest bardzo potrzebny i równocześnie możliwy dlatego, że chronimy się przez dystansowanie i stosowanie środków do dezynfekcji”. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zwracał uwagę na konieczność zachowania reżimu sanitarnego mimo łagodzenia kolejnych obostrzeń. – Apeluję o trzymanie się ściśle tych reguł – w salonach fryzjerskich czy kosmetycznych – wiele zależy od nas- – podkreślił. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski podziękował nauczycielom za dotychczasowe starania i przestawienie się na nauczanie zdalne. Omówił też łagodzenie kolejnych obostrzeń w edukacji. – 18 maja będzie możliwe odbycie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, gdzie nauka trwa często rok czy półtora roku. Możliwy będzie też powrót zajęć praktycznych w technikach czy szkołach zawodowych –mówił minister.

Od 18 maja:

– Mogą działać zakłady fryzjerskie i kosmetyczne

Zasady bezpieczeństwa w salonach urody: obowiązek zasłaniania ust i nosa jeżeli zabieg na to pozwala, używanie ręczników jednorazowych gdy jest to możliwe, zapisy telefoniczne lub on-line.

– Mogą działać restauracje, kawiarnie i bary

Zasady bezpieczeństwa w gastronomii: limit osób w lokalu 1 osoba na 4m2, dezynfekcja stolika po każdym kliencie, zachowanie dwóch metrów odległości między stolikami,  noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego.

– Limit pasażerów w środkach transportu publicznego wyniesie: tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie)  lub tyle, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

– Mogą być otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie: maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

– Wraca możliwość uprawiania sportu na otwartej infrastrukturze: stadionach, boiskach, skoczniach, – torach, orlikach.

– Umożliwienie organizacji zajęć w obiektach zamkniętych

 –  W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć: 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2), 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2), 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2), 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

– Mogą być prowadzone indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze.

– W świecie kultury możliwa będzie m.in.: działalność kin plenerowych, w tym samochodowych,  wznowienie pracy na planach filmowych, wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,  wznowienie prób i ćwiczeń,  indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych.

Od 25 maja:

– Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej,

 – Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Gratulujemy

W kolejnej już akcji „ Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum”, boguszowianki Elżbieta Gajewska

Kolejna pomoc od starostwa

Powiat Wałbrzyski zdecydował się na zakup testów pomocniczych do wykrywania przeciwciał skierowanych
Go to Top