Kobiety aktywne zawodowo

Kobiety aktywne zawodowo

w Aktualności

""

Na kontrakt, określony czas czy  na zasadzie wypożyczenia. Metod elastycznych form zatrudnienia kobiet jest kilka. Każda inna, ale mają wspólny cel. Pozwalają im być wciąż aktywne zawodowo.

Kontraktowanie pracy. Ten rodzaj elastycznej formy zatrudnienia (EFZ) polega na tym, że pracodawca zawiera z pracownicą kontrakt na wykonanie danego zlecenia. To kobieta decyduje wówczas o tym kiedy, w jakim miejscu, w jakich godzinach oraz w których dniach będzie wykonywała pracę. Ważne jest, aby dotrzymała ustalonego terminu. Dzięki temu pracodawca ogranicza koszty związane z przygotowaniem miejsca pracy i eliminuje koszty związane z opłaceniem czasu nieprzepracowanego. Pracująca ma zatem sama możliwość ustalenia czasu wykonywania zlecenia według osobistych preferencji i potrzeb. Innym rozwiązaniem jest zatrudnienie pracownicy na określony czas. Na przykład wówczas, gdy dzieci przebywają w szkole czy przedszkolu. To popularna metoda zatrudnienia w celu podreperowania domowego budżetu. Chętnie korzysta z niej Elżbieta, matka siedmiorga dzieci. Gdy wyjdą do szkoły ja udaję się do restauracji, w której pracuję. Przez cztery godziny sprzątam, myję oraz wycieram naczynia. Później wracam do domu. Po jakimś czasie przychodzą dzieci – mówi. Przyznaje, że ten system pracy bardzo jej odpowiada, bo wspomaga domowy budżet. Jej koleżanka Małgorzata, matka trojga dzieci, szuka pracy dorywczej. To kolejna forma elastycznego zatrudnienia.
Szukanie pracy dorywczej nie musi być przysłowiowym szukaniem igły w stogu siana. Agencje pracy tymczasowej, to doskonały sposób na dotarcie do właściwego ogłoszenia i pracodawcy. Agencja zbiera oferty pracodawców i pracowników, umożliwiając obustronną wymianę informacji. Niektóre agencje umożliwiają nawet osobie szukającej pracy zamieszczenie własnego ogłoszenia. Kolejnym sposobem na zwiększenie aktywności zawodowej kobiet jest własny biznes. Kobiety coraz częściej decydują  się na założenie własnej działalności gospodarczej. Z możliwości tej skorzystała Monika. Opiekowała się dziećmi oraz osobami starszymi – Byłam bardzo zadowolona, bo sama pracowałam na swój rachunek – opowiada. Po jakimś czasie zauważyła, że jest popyt na tego typu usługę. Przyjęła do pracy na czas określony koleżankę, którą następnie „wypożyczała" swoim pracodawcom. Tym samym stworzyła kolejnej kobiecie możliwość elastycznej formy zatrudnienia. Dokładając do tego możliwość tzw. dzielenia stanowisk (praca np. dwóch osób na jednym etacie) czy telepracy w domu można odnieść wrażenie, że możliwości jest naprawdę wiele. To również wielka szansa dla kobiet wychowujących małe dzieci, bo dzięki EFZ same mogą dostosować częstotliwość pracy do potrzeb rodziny.

""

Inne artykuły:

Więcej czasu dla rodziny

Oszczędność czasu – większa wydajność

Ucz się i pracuj – to możliwe

Pracuj i wychowuj dziecko

Kobiety aktywne zawodowo

Pokonać stereotyp

Praca – wiele form i możliwości

Pracownik na umowę cywilną

Praca tymczasowa – korzystne rozwiązania

Praca u siebie – szansa na stałe zatrudnienie

Praca zdalnie sterowana

Job sparing – etat na spółkę

Zatrudnienie rotacyjne sposobem na podnoszenie kwalifikacji

Outsourcing pracowniczy – alternatywa dla przedsiębiorstwa

Krótszy czas pracy – wybór pracownika

O każdej porze dnia i nocy – praca na wezwanie

Mamy pracują elastycznie

Doświadczenie jest bezcenne

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Piłeś?Nie jedź!

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali mieszkańca Wałbrzycha,
Go to Top